Girişimler & Yatırımlar

Google’ın Rakibi Neeva, Arama Motorunu Kapatıyor

10 mavi link kavramına daha farklı bir arayüzle rakip olan Neeva, 2 Haziran 2023'de kapanıyor. Şirket, gelecekte ise AI tarafına pivot edeceğini açıkladı.
ugur-eskici-500px

Uğur Eskici

21/05/2023 - 3 dakikalık okuma

Bir süredir Google arama motorunun üstünlüğüne meydan okuma şansı olan girişimlerden biri gibi görünen Neeva, dün arama motorunu kapatacağını duyurdu. Şirket, gelecekte ise şu cümleleri ile birlikte AI tarafına pivot edeceğini açıkladı:

Geçen yıl boyunca, LLM’leri (Large Language Model) etkili, ucuz, güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanmanın acil ihtiyacını gördük. Küçük modeller, boyut küçültme, gecikme süresi azaltma ve düşük maliyetli sürüm yönetimi ile öncülük ettiğimiz tekniklerin çoğu, günümüzde işletmelerin gerçekten istediği ve ihtiyaç duyduğu unsurlar. Arama ve LLM uzmanlığımızı bu ortamlarda nasıl uygulayabileceğimizi aktif olarak araştırıyoruz ve önümüzdeki birkaç hafta içinde işimizin ve ekibimizin geleceği hakkında güncellemeler sağlayacağız.

Arama motoru ekosistemini kullanıcılarına geri verme misyonu, ilk Neeva ile başladı. Arama ve arama ağı reklamları üzerinde on yılı aşkın bir süredir çalıştıktan sonra, reklamcının değil, kullanıcının çıkarlarını ön planda tutan, özel, reklamsız bir deneyim sunan bir arama modeli için yer olduğuna içtenlikle inanan firmanın kapanış kararı alması ise oldukça üzücü.

Şirket blog sayfasında yaptığı duyuru ile tarihe alıntı yapılan, gerçek zamanlı AI yanıtları sağlayan ilk arama motoru olarak tarihe ismini çoktan yazdırdı. Yapılan duyuruya da yakından bakacak olursak:

Arama motorları oluşturmak zordur. Sonsuz kaynaklara sahip şirketlere karşı duran 50 kişilik küçük bir ekiple bunu yapmak daha da zor. Bu engellerin üstesinden geldik ve sıfırdan bir arama yığını oluşturduk, web’den petabaytlarca bilgi getiren bir tarama çalıştırdık ve bunu bağımsız bir arama yığınını güçlendirmek için kullandık.

2022’nin başlarında, üretken AI ve LLM’lerin yaklaşan etkisi bizim için netleşti. LLM’leri arama yığınımıza sorunsuz bir şekilde karıştırmak için iddialı bir çabaya giriştik. Neeva ekibini bir yanıt motoru oluşturma vizyonu etrafında topladık. Bu yılın başlarında sorguların çoğuna alıntılanmış, gerçek zamanlı AI yanıtları sağlayan ilk arama motoru olmaktan gurur duyuyoruz.

Ancak bu yolculuk boyunca, bir arama motoru oluşturmanın “bir şey” olduğunu ve kullanıcıları daha iyi bir seçeneğe geçme ihtiyacı konusunda ikna etmenin tamamen farklı bir şey olduğunu keşfettik. Varsayılan arama ayarlarını değiştirmek için gereken gereksiz sürtüşmeden, insanların bir arama motoru ile tarayıcı arasındaki farkı anlamalarına yardımcı olmanın zorluklarına kadar, kullanıcı edinmek gerçekten zor oldu. Popüler inanışın aksine, kullanıcıları daha iyi bir deneyim için para ödemeye ikna etmek, aslında onları yeni bir arama motorunu denemeye ikna etmekten daha kolaydı.

10 mavi link kavramına daha farklı bir arayüzle rakip olan Neeva’ya yeni süreçlerinde başarılar diliyoruz. Bing mevcut pazar payını artırmak için var gücüyle zorlarken, Brave ise sessiz sedasız kendisini geliştirmeye devam ediyor. Bir yandan da you.com ve DuckDuckGo ise AI teknolojilerini kullanarak arama dünyasını yeniden şekillendirmeye devam ediyor. Fakat şu ana kadar Google’ı rahatsız edebilecek düzeye ulaşabilen bir arama motoru henüz gelmedi.

Neeva’nın arama motoru 2 Haziran 2023’de kapanacak. İleriye dönük olarak Neeva, LLM tabanlı ve Snowflake’in satın alınmasıyla ilgili gibi görünen yeni bir odak alanına geçebilir. Şirket, kullanıcılara Neeva aboneliklerinin kullanılmayan kısmı için geri ödeme yapacak ve tüm kullanıcı verilerini sileceğini de duyurdu. Kurucu ortaklar, “Topluluğumuza gerçekten minnettarız” diye yazdı, “ve istediğiniz ve hak ettiğiniz arama motorunu sağlamaya devam edemediğimiz için gerçekten üzgünüz.” dedi.

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları