İçerik Stratejisi (Content Strategy)

İçerik stratejisi (Content Strategy), basılı ya da dijital yayında yer alan içeriklerin planlanması, geliştirilmesi ve yönetilmesi anlamına geliyor.

İçerik Stratejisi (Content Strategy)

İçerik stratejisi (Content Strategy), basılı ya da dijital yayında yer alan içeriklerin planlanması, geliştirilmesi ve yönetilmesi anlamına geliyor. Stratejinizi belirlemek için atmanız gereken ilk adım, işletmenizin / markanızın hedefini belirlemek. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için işe yarar, kullanılabilir ve ilgi çekici içerikler oluşturmanız stratejinizin en önemli parçası olabilir. Tüm bu süreci 5 ana maddede toplamak da mümkün. Bunlardan ilkine ana strateji denebiliyor. İçeriklerinizin, belirlediğiniz hedeflere ulaşmasını hangi yöntem ile sağlayacağınız bu maddede yer alıyor. Bunu takiben materyal maddesi gelir ki bu, ana stratejinizi başarılı bir şekilde yürütmeniz için size gerekli olanları kapsar. Hedef kitleyi belirlemek, metinlerinizde kullanacağınız üslubu seçmek materyal maddesinde görebileceğiniz belli başlı ögeler. İçerik stratejisinin devamında ise yapı maddesi geliyor. Yapı, içeriklerin nasıl öncelendiği, düzenlendiği ve içeriklere nasıl erişilebildiğine odaklanıyor. İçerikler arasındaki bağlantılara ve detaylı sayfa tabloları oluşturmaya yarayan yapı, mesajın hangi içerik ile ilişkilendirileceğine de odaklanıyor.

Akabinde iş akışı geliyor. İyi bir içerik stratejisi için görev tanımlarını, görevleri ve görevlerin uygulanmasında kullanılacak araçları belirlemeniz iş akışına dahildir. Son olarak yönetim maddesi de içerik stratejinizi başarılı bir şekilde hayata geçirmenizi sağlayabilir. Bir kurumun / organizasyonun içerik stratejisini nasıl sürdürebileceğini bu madde tanımlar. İçerik stratejisine dair ana başlıklar yer yer farklılık gösterse de genel olarak yukarıda yer alan maddeler ekseninde şekillenir. İçerik stratejisi ile amaç söz konusu içeriklerinizi etkili bir şekilde pazarlamak olduğuna göre, iyi bir stratejinin iyi bir pazarlama için elzem olduğu sonucuna da varılabilir. İçerik pazarlaması alanında başarılı olmak isteyen tüm markalar, kurumlar iyi bir stratejiye de sahip olmak zorundadır. Gelgelelim içerik pazarlama stratejisi ile içerik stratejisinin farklı ögeler olduğunu bilmekte de yarar var. Yararlı, kullanılabilir içeriğin oluşturulması içerik stratejisinin en yalın tanımı olabilir.

Sözlükte Keşfet

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları