Programatik Reklam (Programmatic Advertising)

Programatik reklam (Programmatic Advertising), basitçe ifade etmek gerekirse; satın alma işlemlerini doğrudan yayıncılardan yapmak yerine dijital kampanyaları otomatik olarak satın almaya yarayan bir yöntem.

Programatik Reklam (Programmatic Advertising)

Programatik reklam (Programmatic Advertising), basitçe ifade etmek gerekirse; satın alma işlemlerini doğrudan yayıncılardan yapmak yerine dijital kampanyaları otomatik olarak satın almaya yarayan bir yöntem. Reklam alım-satın süreçlerinin insanlar yerine makineler arasında gerçekleştiği bu yöntemde, satın almalar insana ait kararlar olmaksızın yazılımlar tarafından alınan kararlar ile gerçekleştiriliyor. Programatik reklam sıklıkla RTB (Real Time Bidding) ile de karıştırılıyor. RTB, programatik reklamcılığın satın alma yöntemlerinden yalnızca biri. Dolayısıyla RTB’den daha büyük ve kapsamlı bir kavram olan programatik reklam, insanların internet üzerindeki etkileşimlerinin makine öğrenimi ve yapay zekâ optimizasyonu ile anlaşılması üzerine tasarlandı. Örnekler ile konuyu açmadan önce programatik reklamın ortaya çıkış sürecine de bakılabilir. Dijital pazarlamanın ilk dönemlerinde, reklamlar geleneksel kampanya sistemlerine benzer şekilde ilerliyordu. Bir gazete ya da dergideki işleyişe benziyordu. Web sitelerinin satış departmanında bulunan profesyoneller, belirli bir süre için web sitelerine banner reklam yerleştirmek için kolları sıvıyordu. Bu, hâlâ geçerliliğini ve etkisini sürdüren bir reklam modeli. Bununla beraber programatik reklam da daha ileri teknolojinin bir parçası olarak dijital pazarlama süreçlerindeki yerini alıyor.

Programatik reklamda en sık karşılaşabileceğiniz kavramlardan biri yukarıda da adı geçen RTB, yani Real Time Bidding. Gerçek zamanlı açık artırma olarak da Türkçeye çevrilebilen bu yöntemde, satın alma işlemleri gerçek zamanlı teklif verme ile yapılıyor. Programatik reklam ekosistemindeki bir diğer yöntem reklam borsaları. Reklamı veren kişi / kurum ve yayıncıların reklam alım-satımı için buluştuğu yere reklam borsaları deniyor. Bu yerde yayıncılar kendi reklam alanlarını birtakım satın alma yöntemlerine göre açıyor. Diğer model ise talep yönlü platformlar olarak ortaya çıkıyor. Talep yönlü platformlar anlık açık artırmaya girmeye yardımcı oluyor. İnsana dayalı hatayı minimize edebilen programatik reklam ya da reklamcılık, sunduğu otomatik iş akışı ile de pek çok fayda sağlıyor. Örnek vermek gerekirse; outdoor ürünler ve kamp ekipmanları sunan birkaç markayı ele alalım. Markalar, bu ekosistemde “reklam veren” olarak adlandırılabilir. Reklam verenler programatik akışa göre reklamlarını sunarlar. Daha sonra, kamp yapma meraklısı bir internet kullanıcısının yaş, cinsiyet, ikamet ettiği bölge gibi verilerinden yararlanılır. Ardından açık artırma usulü ile reklam verenler arasında bir rekabete girilir ve kazanan reklam verenin ürünleri ilgili kullanıcıya gösterilir. Programatik reklamın süreçlerinden birini de bu şekilde özetlemek mümkün.

Sözlükte Keşfet

SPAM

SPAM, elektronik posta ya da sosyal medya gibi platformlarda, alıcının isteği ve izni...

Bağlantı Metni (Anchor Text)

Bağlantı metni (Anchor Text), hedef web sayfasını açmanızı sağlayan tıklanabilen köprü metni bağlantısında...

Python

Python, nesne odaklı yüksek seviye programla dili olarak piyasaya sürülmüştür. Web uygulamaları, yazılım...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları