İçerik Yönetim Sistemi Olarak WordPress

Wordpress, neredeyse sıfır deneyimle dahi kendi web sitenizi / bloğunuzu oluşturmanıza yardımcı olan, 2003 yılında ortaya çıkmış açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir.

İçerik Yönetim Sistemi Olarak WordPress

WordPress, neredeyse sıfır deneyimle dahi kendi web sitenizi / bloğunuzu oluşturmanıza yardımcı olan, 2003 yılında ortaya çıkmış açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir. Hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan, içeriklerinizi kolayca ekleyip yayına almanızı sağlayan WordPress, aslında kendi içerisinde de ikiye ayrılır. Nasıl mı? Bir wordpress.com vardır bir de wordpress.org vardır. İlki, yani wordpress.com tamamen ücretsiz hizmet verirken wordpress.org’da hosting ve domain adresinize ödeme yapmanız gerekir. Ücretsiz olanda 100 farklı site teması varken ücretli olan versiyonda ise bu sayı 2000’e yaklaşır. Yine önemli farklardan biri olarak; wordpress.com üzerinden açacağınız web siteniz tarayıcıda örneksiteadi.wordpress.com şeklinde görünür. Özetle açacağınız web sitesine harcamalar yapmak istemiyorsanız .com’u, daha fazla tema, daha fazla kaynak, daha fazla içerik koruma imkânı vs. istiyorsanız .org’u seçmeniz gerekir. Bu önemli ayrıntılardan sonra WordPress’in ne olduğuna bakmaya devam edebiliriz. Bugün, e-ticaret sitelerinden belirli sektörler üzerine açılmış web adreslerine kadar pek çok web sitesi WordPress kullanmakta. Kurulumu ve kullanımı son derece basit olan WordPress’in dili esasen İngilizce olsa da, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de yerel dil kullanımı mevcut.

Bir web sitesini tasarlama, canlıya çıkarma sürecinde kodlama bilmek son derece önemlidir. WordPress üzerinden açılan bir web sitesinin ise en büyük avantajı budur; yani kodlama bilgisine ihtiyaç duymamak. Türkçe menüler, yönlendirmeler vs. sayesinde web sitenizin kurulum ve kullanım aşamasına kolayca gelmenizi sağlayan WordPress, dünya genelinde çok popülerdir. Öyle ki, dünya genelindeki mevcut sitelerin neredeyse %30’u WordPress altyapısı ile inşa edilmiş vaziyettedir. Genel anlamda bir makale yazma vs. gibi yazı ağırlıklı içerikler için tercih edilse de WordPress üzerinden açacağınız web sitenizde aklınıza gelen her tür içerik türünü deneyebilirsiniz. Örneğin, yalnızca görsellerin olduğu bir web sitesi inşa etmek isterseniz de WordPress’ten yararlanabilirsiniz. Ücretli ya da ücretsiz sistemi iyice kavrayıp arasındaki farkları öğrenirseniz ve ne yapmak istediğinizi doğru tayin ederseniz WordPress ile kolayca sitenizi inşa edebilirsiniz. Dünyada ve Türkiye’de WordPress kullanan popüler sitelerden bazılarını da sıralarsak bu sistemin değerini daha iyi anlatmak mümkün. Türkiye’de; TDK (https://www.tdk.gov.tr/), Ankara Üniversitesi (https://www.ankara.edu.tr/), ListeList (https://listelist.com/), Türkiye Eğitim Gönüllüleri (https://tegv.org/) web sitelerini WordPress yazılımı üzerinden inşa eder. Dünyada da Time (https://time.com/), Microsoft (https://www.microsoft.com/) gibi global markalar web siteleri için WordPress’i tercih etmekte.

Sözlükte Keşfet

SPAM

SPAM, elektronik posta ya da sosyal medya gibi platformlarda, alıcının isteği ve izni...

Fiyat Karşılaştırma Sitesi

Fiyat karşılaştırma sitesi, kullanıcının almak istediği ürünlerin en uygun fiyatlısının hangi sanal platformda...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları