Anahtar Kelime Araştırması (Keyword Research)

Anahtar kelime araştırması (Keyword Research), metninizi SEO uyumlu bir hale getirmek için doğru sözcükleri ve sözcük gruplarını seçmenizi sağlar.

Anahtar Kelime Araştırması (Keyword Research)

Anahtar kelime araştırması (Keyword Research), web sitelerindeki metinleri SEO uyumlu hale getirmek için çalışanların yakinen bildiği bir konu. Önce anahtar kelimenin ne olduğuna kısaca bir bakalım. Google gibi arama motorlarının botlarına ve internet kullanıcılarına yazınızın içeriğini bildirmenize yarayan anahtar kelime (Keyword), arama sonuç sayfalarında organik trafiğinizi artırmanız için oldukça elzemdir. SEO çalışmalarının en önemli aşamalarından biri olan anahtar kelimeler, yazacağınız nitelikli bir metinde ideal miktarda bulunursa web sayfalarınızın arama sonuçlarında öne çıkması da kuvvetle muhtemeldir. Anahtar kelimeler, kullanıcıların internette arattığı sözcük ya da sözcük gruplarından oluşur. Anahtar kelimeler ile örülmüş bir SEO metninde ana anahtar kelimeye sadık kalınmalı ve onu destekleyecek alt anahtar kelimeler de kullanılmalıdır. Örneğin, bir e-ticaret sitesinde çamaşır makineleri üzerine bir SEO metni yazılacaksa ana anahtar kelime “çamaşır makinesi” olarak belirlenebilir. Akabinde “çamaşır makinesi modelleri” ya da “çamaşır makinesi fiyatları” gibi aranma hacmi yüksek diğer anahtar kelimeler de metinde yer alabilir. Bu sayede arama motorlarının botları yazınızın içeriğini tespit eder ve ilgili kullanıcıların arama sonuç sayfalarında bu yazılara ulaşmasını sağlar. Anahtar kelimeler, bir SEO çalışmasının olmazsa olmazlarından biri olduğu için doğru bir anahtar kelime araştırması (Keyword Research) da layıkıyla bir SEO metni yazılmasını kolaylaştırır. Peki anahtar kelime araştırması nasıl yapılır? Anahtar kelimeler ücretli ve ücretsiz birçok keyword aracı üzerinden belirlenebilir. En popüler anahtar kelime araçlarından biri Google Ads’in içerisinde yer alan Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısı olarak bilinir. Bunun yanı sıra Google’da bir arama yaptığınızda sayfanın en altında çıkan öneri kelimeler ve kelime grupları da ücretsiz anahtar kelime araçlarından sayılır. Bunun gibi ücretli ve ücretsiz pek çok araç üzerinden SEO çalışmaları için ideal anahtar kelimeler bulunabilir. Semrush, Keyword Tool, Ahrefs popüler anahtar kelime araçlarıdır.

Anahtar kelime araştırması (Keyword Research) yaparken ise sözcüklerin aranma hacmi, rekabet oranı, getirdiği kârlılık gibi kriterleri değerlendirmeniz önem arz eder. Örneğin, “spor ayakkabı” gibi kullanıcılar tarafından çokça aranan, yani aranma hacmi yüksek olan bir sözcük grubu, ilgili metinlerde yer alacak ana anahtar kelimelerden biri olabilir. “Spor ayakkabı fiyatları” gibi yüksek aranma hacmine sahip diğer sözcük grupları da ilgili metnin içerisinde yer almalıdır. Çekirdek anahtar kelimeler, anahtar kelime (keyword) çalışmalarının da temelini oluşturur. Örneğin cep telefonu aksesuarları satışı gerçekleştirecek bir online mağaza açacaksanız şu sözcük grupları metninizin başat anahtar kelimeleri olabilir: Telefon aksesuarları, iPhone aksesuar, cep telefon aksesuarları vs. Anahtar kelime çalışmalarında bu tip aranma hacmi yüksek sözcükleri / sözcük gruplarını mutlaka değerlendirmeniz gerekir. Rekabet oranı ve aranma hacmi düşük, “Long Tail” denilen sözcükler de fark yaratmanızı sağlayabilir. Bu tip anahtar kelimelerde çok rekabet yaşanmadığından buralarda öne çıkmak daha kolaydır. Ayrıca nokta atışı aramalar yapan kullanıcılara daha çabuk ulaşabilirsiniz. Örnekse “telefon kılıfı” yüksek aranma hacmine sahip bir anahtar kelime iken “tutacaklı kılıf” ya da “Huawei orjinal kılıf” kullanıcıların daha az arattığı, yani Long Tail denilen anahtar kelime grubuna girer. Anahtar kelime araştırmalarınızda dikkat edeceğiniz bir husus daha var. Seçtiğiniz anahtar kelimelerdeki hiçbir sözcüğü içerisinde barındırmayan ama bir bağlamı olan anahtar kelimeler de vardır. Örneğin, ana anahtar kelimenizin “SEO” olduğu, dijital pazarlama sektörüne hitap eden bir metin yazacaksınız. “SEO nedir”, “SEO analiz”, “SEO nasıl yapılır” gibi anahtar kelimeler de ana anahtar kelimenizi destekleyecek diğer sözcük grupları. Ancak SEO denildiğinde akla “Google sıralama”, “Google optimizasyon” gibi kavramlar da gelir. Dolayısıyla bunlar da SEO’yu tanıtan bir metinde yer alabilecek ilgili anahtar kelimelerdir.

Sözlükte Keşfet

Finans Analitiği

Finans analitiği bir işletmenin ekonomik performansını değerlendirme ve gelecek stratejileri şekillendirme amacıyla gerçekleştirilen...

Tarayıcı (Browser)

Tarayıcı, internet sayfalarına erişmek için kullanılan Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari gibi programlardır.

Özgün İçerik

Özgün içerik internet ortamında daha önce yayımlanmamış, içerik üreticisinin kendine has tarzı, üslubu...

Bot (Crawler)

Bot (Crawler), web sitelerini kendi belleğine almak için World Wide Web (www) üzerinde...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları