Finans Analitiği

Finans analitiği bir işletmenin ekonomik performansını değerlendirme ve gelecek stratejileri şekillendirme amacıyla gerçekleştirilen analiz yöntemidir.

Finans Analitiği

Finans analitiği, bir kurumun veya markanın ekonomik açıdan genel performansını gösteren bir analitik yöntemdir. Bu analiz yönteminde işletmenin ekonomik açıdan tüm verileri değerlendirilir. Bununla birlikte gelecek ekonomik girişimler ve stratejiler belirlenir. Finans analitiğinde kar ve zarar hesabı sadece işletme performansına göre yapılmamaktadır. Bu süreçte söz konusu işletmenin bulunduğu pazar ve ekonomik koşullarda göz önünde bulundurulur. İşletmenin gelecekteki stratejilerini belirlemek ve olası durumları öngörmek için finans analitiği oldukça önemlidir. Bu disiplin bütçelerin sabit bir şekilde belirlenmesi açısından da büyük önem taşır. İşletmenin ekonomik tablosunu gözler önüne sererek maliyet azaltma politikalarının gereklik durumunu gözler önüne serer. Ayrıca gelir ve giderdeki eşitsizlikleri de finans analitiğiyle tespit etmek mümkündür.  Fakat verilerin yanlış veya raporlanması gibi durumlar analiz sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini engelleyebilir. Bu durumların yaşanmaması için günümüzde işletmeler gelişmiş veri yönetim araçlarını kullanmaktadır.

Finans analitiğinde şeffaflık ve tutarlılık sağlamak için veri yönetimi teknolojileri sıklıkla kullanılmaktadır. İşletmeler bu hususta güçlü bir yapı kurmak için bilgi teknolojileri ekipleriyle çalışır. Finans analitiğindeki şeffaf veri ihtiyacını karşılamak için istatistiksel modelleme, veri madenciliği, büyük veri analitiği ve yapay zeka gibi alanlardan yararlanılabilir. Bu sistemlerle kurumsal kaynak planı, maliyet ihtiyacı ve gider oranları net bir şekilde saptanabilir. Finans analitiğinin getirdiği mali öngörülebilirlik işletmelere birçok avantaj sunar. Bu avantajlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir.

  • Şirketlerin finansal performansını değerlendirmek ve karlılık ve borçluluk gibi önemli finansal göstergeleri değerlendirebilme.
  • Finansal kurumlar için risk analizi yapmak ve portföy riskini yönetebilme.
  • Finansal piyasalarda gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek ve güçlü yatırım kararları alabilme.
  • Piyasa durumunu öngörme konforu.
  • Analitik modeller ve araçlarla sağlam temellere sahip veriye dayalı karar alma imkanı.

Bu tür avantajlar işletmelerin sektörlerindeki diğer rakiplerinden daha avantajlı olmasını ve finansal yönetim süreçlerinin konforlu geçmesini sağlamaktadır.

Sözlükte Keşfet

Bulut Sunucu (Cloud Server)

Bulut sunucular, veri ve dosya depolama işlemlerinin birçok noktadan esnek bir biçimde gerçekleştirilmesi...

Hadoop

Hadoop, verileri işleme ve depolama için geliştirilen açık kaynaklı yazılım araçlarına verilen genel...

SPAM

SPAM, elektronik posta ya da sosyal medya gibi platformlarda, alıcının isteği ve izni...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları