Alıcı Profili / Karakter (Persona)

Alıcı profili / karakter (Persona) pazarlama sektöründe çeşitli kaynaklar ile oluşturulmuş ideal müşteri profilini temsil eder.

Alıcı Profili / Karakter (Persona)

Alıcı profili, bir diğer adı ile karakter Latince kökenli “persona” kelimesinin pazarlamadaki karşılığıdır. Persona sözcüğü aslında “tiyatro maskesi, maske” gibi anlamlara gelir. Pazarlama sektöründe ise alıcı profili, karakter, hatta kişilik kartı gibi ifadeler ile bilinir. Alıcı profili çeşitli kaynaklar yolu ile edinilen bilgi sayesinde ortaya çıkarılan ideal müşteri profilidir. Ortaya çıkan alıcı profili, bir yanı ile gerçek bir yanıyla da kurgudur. Bu sayede hedef kitlenin genelleştirilmesi ve belirli tasniflere ayrılması mümkün hale gelir. Alıcı profilinin oluşturulması sayesinde ortaya çıkan ideal müşteri tipine göre pazarlama stratejilerinize başlayabilir, yeni yöntemler belirleyebilirsiniz. Bu bakımdan alıcı profili (Persona) firmanın, işletmenin kendini yenilemesine, dinamik bir yapıya sahip olmasına da vesile olabilir. Pazarlama faaliyetlerinin adeta belkemiği olarak da bilinen alıcı profili / karakter başarıyı yakalamanın da temel ögelerinden biri. Sunulan ürün / hizmetin şekillenmesi, belirlenmesi, ekleme & çıkarmaların yapılabilmesi yaratılan bu ideal müşteri profiline göre gerçekleşebilir. Bu nedenle bir alıcı profili ortaya çıkarırken iyi analizler yapmak son derece önemlidir. Buna popüler bir örnek olabilir şu verilebilir: Veri tabanınızdaki herkese aynı pazarlama elektronik postasını göndermektense ortaya çıkan alıcı profiline göre kategorize etme yoluna gidebilir ve mesajlarınızı farklı profillere göre özelleştirebilirsiniz.

Peki bir alıcı profili / karakter (Persona) nasıl oluşturulur? Bu bir yapboza benzer. Nasıl ki yapbozun parçalarını doğru yere yerleştirdikçe büyük resmi görebilirseniz, doğru alıcı profilini oluşturmak için de belli başlı bilgilere ihtiyaç vardır. Yine de yapbozdan farklı olarak; bütünün tamamını oluşturacağınız alıcı profili ile tamamlamanız pek olası değildir. Zaten o nedenle alıcı profilinin “yarı kurgu” olduğu söylenir. Yaş, cinsiyet, iş unvanı, tecrübe seviyesi, ihtiyaçlar, görev ve davranışlar, sorumluluklar, bilgi düzeyi, tercih edilen sosyal medya ağları, sorulan sorular bir alıcı profili oluştururken ihtiyaç duyabileceğiniz bilgilerin başında gelir. Yine de bunların hepsini alıcı profilinizi oluştururken kullanmak zorunda olduğunuzu hissetmeyin. Bu açıdan ilgili kaynakların tamamı yerine nokta atışı bir şekilde gerekli olanlarını seçerek alıcı profilini oluşturmak mümkün. Yine müşteri profilinizin alışveriş yapmasındaki amaç, sizin ürün ya da hizmetleriniz ile ilgili geri bildirimleri, internette alışveriş için tercih ettiği kanallar da oluşturulacak profil için önemli bilgiler arasındadır. Persona başarısı, fark yaratan firmaların çoğunda görülen ortak özelliklerden biridir. Bu açıdan iyi bir hedef kitle analizi, başarılı bir şekilde ortaya çıkarılmış ideal müşteri profili pazarlama stratejilerinin olmazsa olmazı.

Sözlükte Keşfet

Mobil Uyumlu İçerik

Mobil uyumlu içerik, mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde açılacak şekilde tasarlanan ve kullanıcı...

İş Süreklilik Planı (BCP)

İş sürekliliği planı, şirkete yönelik oluşabilecek tehdit ve risklere karşı oluşturulmuş bir korunma...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları