Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate)

Hemen Çıkma Oranı, web sitenize gelen kullanıcıların ana sayfa dışında herhangi bir başka sayfayı ziyaret etmeden sitenizden ayrılma yüzdesini gösteren bir ölçümdür.

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate)

Hemen Çıkma Oranı, web sitenize gelen kullanıcıların ana sayfa dışında herhangi bir başka sayfayı ziyaret etmeden sitenizden ayrılma yüzdesini gösteren bir ölçümdür. İnternet siteleri için oldukça önemli olan bu metrik, web sitelerinin ana sayfalarıyla ilgili sorunların saptanmasında büyük rol oynar. Dijital literatürde “Bounce Rate” olarak tabir edilen Hemen Çıkma Oranının yüksek olması, web sitenize gelen ziyaretçilerin, siteyle alakalı sevmedikleri bir durum olduğunun en büyük göstergesidir. Bu durum; sitenizin görsel tasarımını, içeriğini, ürünlerini ya da hizmetlerini iyileştirme konusunda aksiyon almanızı hızlandırmak için de yol gösterici olabilir. Peki internet siteleri için ideal Hemen Çıkma Oranı nedir? Sanal mağazalar ve diğer internet siteleri için olması istenen Hemen Çıkma Oranı %35 ila %55 olmalı. Web sitenizin bounce rate’i bunun üzerine çıkıyorsa belli başlı çözüm arayışına gitmeniz gerekebilir.

Hemen Çıkma Oranı, sitenizdeki tek sayfalık oturumlardır. Bu oranı ölçen Google Analytics gibi araçlarda yalnızca tek bir isteğin tetiklendiğini anlatan Hemen Çıkma Oranı, tek sayfalık oturumların toplam oturum sayısına bölünüp 100 ile çarpılmasıyla hesaplanır. Örneğin bir web sitesini ayda 10.000 kişi ziyaret etti ve bu kişilerin 2000’i ana sayfa dışında başka bir sayfaya gelemeden siteden ayrıldı. Bu durumdaki Hemen Çıkma Oranını bulabilmek için siteden ayrılan kişi sayısını aylık ziyaretçi sayısına bölüp çıkan sonucu 100 rakamıyla çarpmanız gerekir. Böylece 2000/10000*100= 20 işlemini yaparak web sitenizin Hemen Çıkma Oranını kolayca hesaplayabilirsiniz. Diğer yandan Hemen Çıkma Oranının yüksek olması tüm web siteleri için kötü bir durum olmayabilir. Bu durumun etkili olmasındaki en büyük unsur sitenizin başarılı sayılması için koyduğunuz kriterlerdir. Örneğin bir haber siteniz var. Ziyaretçilerin ana sayfadan diğer sayfalara yönlenmesi ve güncel haberleri, burç yorumlarını ya da köşe yazılarını okuması sizin için önemli. Bu durumda web sitenizin bounce rate’inin düşük olması sizin için olmazsa olmaz. Ancak blog gibi tek oturumluk bir siteyi yönetiyorsanız, bounce rate’in yüksek olması oldukça doğal bir durumdur. Zira kullanıcılar zaten tek bir oturumun önemli olduğu sitenizi ziyaret edip belli bir süre sonra sitenizden ayrılacaktır.

Sözlükte Keşfet

Data Mart

Data mart, bir kurumun hızlı ve pratik bir şekilde bilgi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla...

Cache (Önbellek)

Önbellek (Cache), internette yaptığınız türlü işlemlerin belirli ve geçici bir süre boyunca cihazınızın...

Kirli Veri (Dirty Data)

Kirli veri, işletmeler için hatalı, eksik, tutarsız veya yanlış olan verileri ifade etmektedir....

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları