İlişkilendirme Modelleri (Attribution Modeling)

İlişkilendirme Modelleri, bir markanın yayına aldığı reklam için gerçekleşen arama ya da tıklama gibi kullanıcı etkileşimlerinin, dönüşümün ne kadarından sorumlu olduğunu gösteren modeller bütünüdür.

İlişkilendirme Modelleri (Attribution Modeling)

İlişkilendirme Modelleri, bir markanın yayına aldığı reklam için gerçekleşen arama ya da tıklama gibi kullanıcı etkileşimlerinin, dönüşümün ne kadarından sorumlu olduğunu gösteren modeller bütünüdür. Kısacası ilişkilendirme modelleri, müşteriler markaya gelip o markanın dönüşüm hedefini gerçekleştirmeden önce markaya hangi kaynaktan giriş yaptığını görmemizi ve bu kaynaklara ayrılan bütçeleri optimize edebilmemizi sağlar. Bu bakımdan oldukça önemsenen bu model, önceleri sadece son tıklama ile ilişkilendiriliyordu. Yani markanın dönüşümünün tüm kredisi en son tıklanan reklama ve ona karşılık gelen anahtar kelimeye verilirdi ve o diğer tüm kaynakların bütçesi bu kaynağa aktarılırdı. Ancak burada müşterilerin yol boyunca kurmuş olabileceği diğer etkileşimler göz ardı edilir. Zira kullanıcı siteye gelip dönüşümü gerçekleştirmeden önce pek çok farklı noktadan sizin markanıza ulaşmış olabilir ve bu yaptığı her bir etkileşim markaya ulaşmak için bir zincir görevi görüyor olabilir. Böylece ilişkilendirme modelleri sayesinde dönüşüm için her bir kaynağa ne kadar önem verileceği kolayca belirlenebilir ve bütçe optimizasyonu da ideal biçimde sağlanabilir.

Dijital pazarlamada şirketler ve ajanslar tarafından kullanılan pek çok farklı ilişkilendirme modeli bulunur. En sık kullanılanlarından biri olan Son Tıklama modelinde, yukarıda da bahsedildiği üzere, dönüşüm için bütün kredi son tıklamaya ve ona karşılık gelen kaynağa verilir. Bunun dışında kalan hiçbir etkileşim dikkate alınmaz. Son Tıklama modelinin sık kullanılmasının nedenleri arasında ölçüm sürecinin basit olması ve pek çok analiz aracında standart paket halinde sunulması yer alır. Doğrudan Olmayan Son Tıklama ise dönüşümün sondan bir önceki kaynaktan geldiği varsayılan modeldir. Bu modeldeki dezavantaj, dönüşümün doğrudan trafik veya e-bülten teklifleriyle iletildiği anlarda ortaya çıkar. Bir diğer model olan Google Ads Son Tıklama, bir dönüşüm gerçekleştiğinde, krediyi tüm yolculuk içinde yer alan en son Ads etkileşimine veren modeldir. Örneğin müşterinizin dönüşüm yolculuğu Ads>Sosyal Medya>E-bülten>Ads>Sosyal Medya>Direct olarak ilerliyorsa, buradaki dönüşümün en son Ads etkileşiminden geldiği varsayılır. İlk Tıklama ilişkilendirme modelinde ise durum tüm bunlardan farklı olarak kullanıcının dönüşüm akışındaki ilk etkileşimin önemsendiği senaryodur. Sonuç olarak markanız için hangi ilişkilendirme modelini tercih ederseniz edin, dönüşüm hedefinize giden yolda yüksek performans gösteren kanalları öğrenebilir, reklam bütçenizi buna uygun olarak yönetebilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Scrum

Scrum, sıklıkla kullanılan çevik proje yönetim metodolojilerinden biridir.

Kullanılabilirlik (Usability)

Kullanılabilirlik (Usability), bir diğer ifade ile kullanım kolaylığı; etkileşime girilecek, kullanılacak bir nesnenin...

Finans Analitiği

Finans analitiği bir işletmenin ekonomik performansını değerlendirme ve gelecek stratejileri şekillendirme amacıyla gerçekleştirilen...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları