Sayfa İşaretleri Yolu (Breadcrumb)

Sayfa İşaretleri Yolu (Breadcrumb), web sitesine gelen ziyaretçilerin ve arama motoru botlarının sitedeki hiyerarşik yapıyı anlamasına ve ona göre hareket etmesine yardımcı olacak bağlantılar kümesidir.

Sayfa İşaretleri Yolu (Breadcrumb)

SEO alanında adı çok sık duyulan breadcrumb, Türkçe adıyla sayfa işaretleri yolu, kullanıcıların web sitelerinde gezerken uğradıkları kategorileri işaretleyen ve gerekli hallerde o kategorilere ulaşmayı kolaylaştıran bir navigasyon sistemidir.  Bu sistemle kullanıcılar ve arama motoru botları web sitesindeki hiyerarşiyi kolayca anlayıp ona uygun hareket edebilir. Kullanıcı deneyimini daha pürüzsüz hale getirmek için kullanılan bu sistem hem ziyaretçilere hem crawler botlarına kolaylık sağlar. Ayrıca her web sitenin breadcrumb yapısı birbirinden farklı olabilir. Temelde kullanılan 3 farklı türden bahsetmek mümkün. Location Breadcrumb, Attribute Breadcrumb ve Path Breadcrumb. Location Breadcrumb, yani konum bazlı işaretler, ziyaret edilen sayfanın tüm site içindeki hiyerarşisini baz alır. Yani ziyaretçiler o sayfaya hangi yoldan ulaşırsa ulaşsın, breadcrumb yapısı aynı kalacaktır. Bu yapı sayesinde kullanıcı isterse üst menülere hatta ana sayfaya bile kolayca dönebilir. Ayrıca web sitesinin hangi noktasında olunduğu da Location Breadcrumb türü ile rahatlıkla anlaşılabilir.  Diğer yandan kullanıcıların ziyaret ettiği sayfaların başlıklarını değil niteliklerini listeleyen Attribute Breadcrumb yani nitelik bazlı işaretler, ziyaretçilere nerede olduklarını göstermez. Bunun sebebi söz konusu sitede herhangi bir ürüne ulaşmak için birden çok yolun olmasıdır. Dolayısıyla bu breadcrumb türü size o ürünün konumu yerine ona ulaşmak için kullandığınız filtreleri gösterir. Çoğu e-ticaret sitelerinde bu yapıyı görmek mümkün. Son olarak Path Breadcrumb, yani yol bazlı işaretler, ziyaretçilerin geçtiği yolu dinamik bir biçimde oluşturarak işaretleyen sayfa işaretleri yolu türüdür.

Breadcrumb kullanımının gerekliliği ise kullanıcı deneyimini azami düzeye çıkarma hedefi olarak kolayca açıklanabilir.  Kullanıcılarınızın, sitenizde sunulan ürün ve hizmetlerden maksimum düzeyde faydalanması için güçlü ve etkili bir kullanıcı navigasyon sisteminin bulunması şart. Bu sistemle kullanıcılarınız site içinde daha rahat dolaşır ve kategoriler arasındaki geçişleri sorunsuz yapabilir. Ayrıca onların sayfalar arasındaki geçiş hızı da olumlu yönde etkileneceği için kullanıcı memnuniyeti artacaktır. Breadcrumb, sayfa içinde az yer kapladığı için kozmetik olarak kullanıcıyı rahatsız etmez. Sadece gidilen yolu işaretlediği için anlaşılması oldukça kolaydır, kafa karıştırmaz. Bununla beraber sitenize dışarıdan bir linkle gelen ziyaretçiler için rehber görevi görerek onların kategoriler arasındaki gezintisini kolaylaştırır. Tüm bu faydalara ek olarak sitenizde yer alacak bu navigasyon sistemini oluştururken bazı noktalara da dikkat etmenizde fayda var. Breadcrumb linkleri üst menüyle sayfada listelenen ürünler arasında bir yerde konumlandırılmalı ve çok fazla dikkat çekmeyecek tasarımda yapılmalıdır. Ayrıca bu sistemin tek bir sayfada değil, ürünlerin yer aldığı tüm sayfalarda kullanılması gerekir. Bu sistemdeki sıralama, içinde bulunduğunuz sayfanın bir üst sayfasına gidecek şekilde işlemelidir. Bulunulan sayfaya link verilmemelidir.

Sözlükte Keşfet

Veri Bilimi (Data Science)

Veri bilimi (data science), devasa miktarlara ulaşan verilerin toplanıp işlenebilmesini sağlayan bir çalışma...

Sayfa Gösterimi (Page View)

Sayfa gösterimi (Page View), internet kullanıcılarının web sitenizdeki sayfaları gezmesi ve gün içerisinde...

Finans Analitiği

Finans analitiği bir işletmenin ekonomik performansını değerlendirme ve gelecek stratejileri şekillendirme amacıyla gerçekleştirilen...

Bot (Crawler)

Bot (Crawler), web sitelerini kendi belleğine almak için World Wide Web (www) üzerinde...

Veri Okuryazarlığı

Veri okuryazarlığı, verileri okuma, çalışma, analiz etme ve verilerle tartışma yeteneğidir.

Site Haritası (Sitemap)

Site haritası, web sitenizin düzenini gösteren, arama motoru botları ve tarayıcılar için oluşturulmuş...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları