Köprü Sayfalar (Doorway Pages)

Köprü Sayfalar, arama sorgularında üst sıralarda yer alabilmek adına oluşturulan siteler ya da sayfalar olarak tanımlanabilir.

Köprü Sayfalar (Doorway Pages)

Köprü Sayfalar, arama sorgularında üst sıralarda yer alabilmek adına oluşturulan siteler ya da sayfalar olarak tanımlanabilir. Köprü sayfa oluşturmaktaki amaç, var olan web sitesine bu sayfalar aracılığıyla trafik çekmektir. Köprü sayfaların içerikleri, tam da bu sebepten ötürü önemsenmediği için Google bu tarz siteleri kullanıcı açısından faydasız görerek değersiz ve kötü olarak niteler. Örneğin sizin hedef kelimeniz “4 yaş çocuk aktiviteleri” olsun. Siz bu anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak adına, bu kelimeleri barındıran bir site kurmayı düşündünüz. Siteyi kurdunuz, içine birkaç uygun içerik eklediniz ve asıl web sitenize bu site aracılığıyla yönlendirme yaptınız. İşte sonradan oluşturduğunuz site, bir köprü sayfadır. Sadece bunlar değil, satış ortaklığı amacıyla yapılan yönlendirmeler de köprü sayfa olarak değerlendiriliyor. Yani affiliate sistemini kullanıp bir dönüşüm hedefi belirlediyseniz, bu tarz durumlarda dikkatli olmanız gerekecek. Kısacası, içerik anlamında yetersiz ve sadece başka bir siteye yönlendirme yapan sayfalar/siteler köprü sayfa olarak tanımlanır ve Google nezdinde kötü olarak etiketlenir.

Peki, köprü sayfa olarak tanımlanabilecek hangi sayfalar risk altında? Örneğin web sitenizin sayfalarının yarısından fazlasında site dışına bağlantı veren hedefli sayfalar varsa, siteniz tehlikede denebilir. Bounce Rate’i, yani hemen çıkma oranı yüksek olan siteler de kullanıcıların tercih etmediği açılış sayfaları olarak düşünülerek risk altına giren bir başka çeşit. Diğer yandan, yeni açılmış olan ve bu kısa süre zarfında başka sitelere bağlantı veren sayfalar da bu risk grubu içine girer. Yukarıda da bahsedildiği üzere site içerikleri de web siteleri için oldukça önemli. Konuyla alakalı içeriğe sahip olmayan ve sadece anahtar kelimeler üzerinden link veren siteler Google’ın gözünde riskli. Peki Google neden köprü sayfaları kötü olarak nitelendirir? Google, kullanıcılar için kaliteli arama sorguları yaratmayı hedefler. Dolayısıyla kullanıcının işine yaramayacak ona zaman kaybı yaşatacak herhangi bir web sitesi ya da sayfa için gerekli yaptırımları hazır tutar. Böylece hem reklamverenlerin hem de kullanıcıların ilk tercihi olmayı hedefleyerek bu amacını sürdürmek için çalışır.

Sözlükte Keşfet

NoSQL

İlişkisel olmayan veri tabanı anlamına gelen NoSQL, verileri depolamak ve almak üzerine yönetilen...

Veri Bilimi (Data Science)

Veri bilimi (data science), devasa miktarlara ulaşan verilerin toplanıp işlenebilmesini sağlayan bir çalışma...

JavaScript (JS)

JavaScript, kısaca JS, on yıllardır web tarayıcılarında kullanılan popüler yazılım dillerinden birisidir.

Geri Bildirim (Feedback)

SEO açısından geri bildirim, kullanıcılara yapılan eylemle ilgili sistem tarafından verilen bilgi ya...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları