Büyüme Korsanlığı (Growth Hacking)

Büyüme korsanlığı, bir iş modelini ölçümlenebilir ve test edilebilir yöntemler kullanarak büyütmek için uygulanan stratejiler ve planlanmalar bütünüdür.

Büyüme Korsanlığı (Growth Hacking)

Büyüme Korsanlığı, bir iş modelini ölçümlenebilir ve test edilebilir yöntemler kullanarak büyütmek adına uygulanan stratejiler ve planlanmalar olarak açıklanabilir. Bu stratejileri uygulayan kişi veya kişilere ise Büyüme Korsanı (Growth Hacker) ismi verilir. Klasik reklamcılığın ve pazarlamacılığın tersine büyüme korsanlığı sayesinde kullanıcı davranışları daha kolay anlaşılıp yönlendirilebilir. Zira bir büyüme korsanı bu davranışlardan elde ettiği çıktı ile kullanıcılara verilecek en etkili mesajları kolayca bulur. Growth hacking yani büyüme korsanlığı, start-up’ların ucuz veya az maliyetli büyüme hedeflerine hizmet eden çok önemli stratejilerden. Büyüme stratejileri oluştururken bir araya gelen büyüme takımları, başarıya giden yoldaki deneme sürecini başlatır. Veri odaklı olan bu büyüme takımları, deneme sürecinde birtakım sorular sorarak doğru yolu bulmaya çalışır. Şirketin diğer bölümleri operasyonel işlerle ilgilenirken, büyüme ekipleri büyüme korsanlığının DNA’sı sayılan AARRR (2A3R) modelini takip eder. Acquisition (Edinim), Activation (Etkileşim), Retention (Bağlılık), Referral (Tavsiye), Revenue (Gelir) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu kısaltma, büyüme korsanlığında kullanılan en etkili yöntemler arasında yer alıyor.

Peki büyüme korsanlığı 2A3R yöntemiyle neyi hedefler? İlk adım olan edinim sürecinde hedef kitlenizin sizi nasıl bulduğunu belirlersiniz. Müşterileriniz sizi sosyal medyadan mı, arama motoru reklamlarından mı, e-posta yoluyla mı yoksa basılı mecralardan mı görür? Bu bilgiye ulaştığınızda size en düşük trafiği getiren kanalı ya kapatır ya da pasif duruma getirebilirsiniz. Böylece hem bütçenizi etkin kullanmış olur hem de trafik sağlayan diğer kanallara daha çok şans vermiş olursunuz. Etkileşim aşaması ise potansiyel müşterilerinizle buluştuğunuz bölümdür. Kullanıcılarınız sizin ürünlerinizi görür, sitenizde vakit geçirir ve markanızı tanımaya başlar. Bu aşamada yapmanız gereken en önemli iş, müşterilerinizden alabildiğiniz kadar çok geri bildirim almak olacaktır. Bu geri bildirimler sayesinde büyümek için gerekli ipuçlarına sahip olacaksınız. Kullanıcılarınızın davranışlarını ve yaş, cinsiyet, lokasyon bilgilerini analiz ettikten sonra onlara özel fırsatlar yaratarak onların size tekrar tekrar gelmesini sağlamanız gerek. Büyüme korsanlığının temel amacına ulaşmadaki kilit noktalardan olan bağlılık bölümü, şirketler için sürekli müşteriler yaratmanın ilk basamağını oluşturur. Tavsiye aşamasında, size bağlılığını ispatlamış müşterileriniz ağızdan ağıza pazarlama yöntemiyle sizi çevresine önererek marka elçiliğinizi üstlenir. Son aşamada ise var olan gelir kaynaklarınızı artırmak için alternatif fiyatlandırma stratejileri yaratmalı ya da gerekli durumlarda promosyonlar dağıtmalısınız.

Sözlükte Keşfet

Nesnelerin İnterneti (IoT)

İnternet üzerinden diğer cihaz ve sistemlere ile veri bağlantısı, paylaşımı sağlayan aynı zamanda...

Debrief

Debrief, bir iş ya da proje hakkında verilen brief üzerine fikir alışverişi yapmak...

Lazy Loading

Lazy Loading, görsel yoğunluğu ve sayfa uzunluğunun fazla olduğu web sitelerinde, sayfaların daha...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları