Dönüşüm Oranı (Conversion Rate – CR)

İstenen işlemi uygulayan web site ziyaretçilerinden elde edilen başarının bir ölçümü olan dönüşüm oranı, genelde yüzdelik bir hesaplama üzerinden açıklanır.

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate – CR)

Dönüşüm oranı (Conversion Rate – CR) nedir, ne değildir öğrenmeden önce terimin bir parçasını oluşturan “dönüşüm” ile neyin kastedildiğini öğrenmek de gerekebilir. Dönüşüm, yani Conversion bir reklam verenin, kendi reklamlarına tıklanmasından sonra gerçekleşmesini istediği işlemlerin yapılması anlamına gelir ancak yalnızca reklamlar üzerinden gerçekleştirilmez. E-ticaret sektörü üzerinden bir örnek vermek gerekirse; e-ticaret siteleri için dönüşüm kullanıcının tıklama sonrasında alışverişini tamamlaması anlamına gelir. Farkı sektörlerdeki firmaların, işletmelerin durumuna göre de bu dönüşüm örnekleri değişebilir. Örneğin, bültenlerinize abone olunmasını hedeflediğiniz bir haber ya da içerik siteniz varsa, sizin için dönüşüm abone olma davranışları üzerinden değerlendirilebilir. Özetle; web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların satın alma / abone olma gibi sizin istediğiniz işlemleri gerçekleştirmesine dönüşüm denir. Hemen anlaşılabileceği üzere dönüşüm oranı (Conversion Rate – CR) da bu işlemlerin hangi oranda gerçekleştiğini gösteren bir istatistiktir.

İstenen işlemi uygulayan web site ziyaretçilerinden elde edilen başarının bir ölçümü olan dönüşüm oranı, genelde yüzdelik bir hesaplama üzerinden açıklanır. Dijital pazarlama ve e-ticaret sektöründe oldukça önemli bir yeri olan dönüşüm oranı, aslında kendi web sitesine yapılan ziyaretlerde istenen davranışlar olmasını hedefleyen herkes için geçerlidir. E-ticaret siteleri, dönüşüm oranını optimize etmek için çeşitli kriterleri baz alır. Örneğin, mobil uyumu gerçekleşmemiş bir e-ticaret sitesinde kullanıcıların alışveriş yapma, siparişini tamamlama işlemleri genellikle daha düşüktür. Bu nedenle, alışveriş odaklı bir web sitesinin mobil uyumlu bir yapıya sahip olması elzemdir. Sitenin hızlı açılır olması, ödeme sisteminin hata vermemesi, doğru ürün görsel ve tanıtımları, iptal ve iade süreçlerinin son derece açık bir şekilde anlatılması gibi unsurlar e-ticaret sitelerinin dönüşüm oranını optimize etmek, artırmak için yapabilecekleri belli başlı uygulamalardır. Farklı kanallar üzerinden de örnekleme yoluna gidelim. Örneğin, web sitenizde doldurulmasını istediğiniz bir anket ya da form var. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kaçta kaçının bu formu doldurduğunu hesap ederek dönüşüm oranınızı da öğrenebilirsiniz. Bir formül vermek gerekirse de; örneğin e-ticaret siteniz ile ilgili reklamınız 2000 kişiye gösterildi. Bu reklam 300 tıklama aldı ve bu 300 tıklamanın 60 tanesi alışveriş ile sonlandırıldı. O zaman 60 / 300 = 0,2 sizin dönüşüm oranınızdır. Dönüşüm oranının e-ticaret sitelerinin yanı sıra forum doldurtma, bültenlere abone olunmasını sağlama, uygulamanızı indirtme, işletmenizin telefonunun aranması gibi işlemler için de geçerli olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Sözlükte Keşfet

Dofollow Link

Dofollow link, arama motoru botlarına, bir web sitesine yönlenen backlink’i takip edebilme izni...

Google Sandbox

Google Sandbox, Google’ın yeni web sitelerine, hatalı ve illegal davranışlarından ötürü uyguladığı bir...

Geri Bildirim (Feedback)

SEO açısından geri bildirim, kullanıcılara yapılan eylemle ilgili sistem tarafından verilen bilgi ya...

Brief

Brief, Türkçede “kısaca anlatmak”, “ana hatları ile açıklamak”, “ön anlatım” gibi ifadelere denk...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları