Data Monetization (Veriden Para Kazanma)

Data Monetization, tüketiciden elde edilen veri üzerinden yeni ürünler oluşturmaya ve gelir sağlamaya yönelik oluşturulan stratejileri kapsar..

Data Monetization (Veriden Para Kazanma)

Data Monetization, tüketiciden elde edilen verileri kullanarak yeni hizmetler ve ürünler oluşturma stratejilerini ifade eder. Bu süreçte veriler çeşitli pazarlama ve ürün oluşturma tekniklerine entegre edilerek müşteri ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışılır. Böylece müşteri verilerinin ışığında farklı kanallardan yeniden gelir elde etme süreci başlar. Türkçede “Veriden Para Kazandırma” olarak ifade edilen bu kavramın temelinde veri yatar.  Günümüzde bir varlık haline gelen veriler doğru bir şekilde analiz edilip değerlendirildiğinde şirketler yer aldığı rekabet ortamında avantaj sağlar. Veriden para kazandırma yöntemi mevcuttaki verinin değerlendirilerek pazarlama stratejisine dönüşmesi veya verinin farklı bir kuruma satılması olarak sürdürülebilir. Tüketici tutumlarını saptama ve kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik ürün geliştirme süreçlerinin tümünde bu stratejiye yer verilebilir.

Data Monetization stratejileri şirketlerin marka tasarımı ve yeni ürün geliştirme süreçlerinde de kullanılır. Örneğin, 18-25 yaş aralığındaki genç tüketicilere yönelik bir tişört tasarlamak için bu kitlenin arama motorlarında en çok hangi renkleri ve modelleri aradığı verileri kullanılabilir. Böylece bu kitlenin ihtiyaçlarına cevap verecek bir tişört tasarlanabilir. Data Monetization stratejileri iş süreçlerini geliştirmek için de önemli bir yoldur. Yeni pazar fırsatlarını belirlemek veya müşteri ilişkilerini geliştirerek marka bağlılığını güçlendirmek bu stratejilerin avantajları arasındadır. Özellikle tamamen tüketiciye yönelik kurulan işletmelerde bu tür metriklerin üst seviyede olması oldukça önemlidir. Bunun için ilgili alana yönelik veriler alınarak müşterilerin söz konusu işletmeye karşı tutumu incelenebilir. Eğer müşterilere yönelik farklı verilere sahip bir şirket söz konusuysa bu verilerin ticaretini yaparak da gelirlerini artırabilir. Fakat bu satışın kanunen uygun olabilmesi için birkaç prosedürün yerine getirilmesi gerekir. Bu süreçte kuruluşların veri satışına dair yasaları incelemesi veya bir hukuk danışmanından destek alması elzemdir.

Sözlükte Keşfet

Sayfalama (Pagination)

Sayfalama (Pagination), bir içeriği birden çok sayfaya bölerek yayınlama işlemi anlamına geliyor.

Özgün İçerik

Özgün içerik internet ortamında daha önce yayımlanmamış, içerik üreticisinin kendine has tarzı, üslubu...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları