Veri Modellemesi (Data Modeling)

Veri modellemesi (data modeling), bir kuruluşun / firmanın veri toplama ve ilgili yönetim sistemlerini ifade eden, tanımlayan görsel sunumlar ya da plan oluşturma sürecidir.

Veri Modellemesi (Data Modeling)

Veri modellemesi (data modeling), bir kuruluşun / firmanın veri toplama ve ilgili yönetim sistemlerini ifade eden, tanımlayan görsel sunumlar ya da plan oluşturma sürecidir. Veri modellemesi sayesinde kuruluşlar / firmalar toplanan verilere, farklı veriler arasındaki ilişkilere dair yöntemlerini özetleyebilir. İşin içerisine görsel sunumlar girebildiği için veri modelle ile çalışan profesyonellere “tasarımcı” da denebilmekte. Elde ettiğiniz, topladığınız farklı türdeki tüm verileri ve bunlar arasındaki ilişkileri analiz ettiğinizde, tanımladığınızda siz de bir veri modellemesi yapmış olursunuz. Bu veri modelleme işi içerisinde, verilerin kullanılması ile ilgili görsel temsiller de oluşturulmakta. Bu görsel temsil ve semboller, analiz etmeyi ve tanımlamayı, verilere yönelik ihtiyaçları anlamayı kolaylaştırdığı için önemlidir. Peki veri modelleme niçin bu kadar önemli? İşletmenizin sahip olduğu verileri ve bunları kullanma şeklinizi bu şekilde kolayca belgelemeniz mümkün. Ayrıca BT ile kurumsal diğer ekipler arasındaki uyum, veri bütünlüğü sayesinde hataların giderilmesi / azaltılması gibi açılardan da önemlidir.

Veri modelleme örnekleri neler olabilir? Bunlar genellikle kavramsal, mantıksal ve fiziksel veri modelleme olarak 3 farklı gruba ayrılır. Kavramsal modelleme yöntemi, işletmelerin ve verilerin genel yapılarını tanımlamak için önemlidir. Örnekse müşteri ve ürün verileriniz arasındaki ilişkiler kavramsal modellemede tanımlanabilir. Mantıksal yöntemde ise kurallara dair bir süreç ilerler. Yani müşteri (A), satış temsilcinizden (B) ürünü (C) satın alır. A – B – C verileri arasındaki işleyişe göre fiziksel model hakkında da fikir edinmek mümkündür. Son olarak fiziksel veri modelleme yönteminde ise mantıksal veri modellemedeki çıkarımlara göre özel uygulama alanı oluşturulabilir. Bununla amaç, veri tabanının gerçek uygulamasını bulmaktır.

Sözlükte Keşfet

Python

Python, nesne odaklı yüksek seviye programla dili olarak piyasaya sürülmüştür. Web uygulamaları, yazılım...

Kirli Veri (Dirty Data)

Kirli veri, işletmeler için hatalı, eksik, tutarsız veya yanlış olan verileri ifade etmektedir....

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları