Urchin İzleme Modülü (Urchin Tracking Module – UTM)

Urchin izleme modülü (Urchin Tracking Module - UTM), web sitenizdeki trafiğin hangi kaynaklardan geldiğini öğrenmenizi sağlayan kod parçacıklarına deniyor.

Urchin İzleme Modülü (Urchin Tracking Module – UTM)

Urchin izleme modülü (Urchin Tracking Module – UTM), web sitenizdeki trafiğin hangi kaynaklardan geldiğini öğrenmenizi sağlayan kod parçacıklarına deniyor. İsmini, yazılım şirketi Urchin Software Corporation’dan alan UTM, 2005’ten bugüne web sitelerine gelen bağlantıların tamamının Google Analytics üzerinden takip edilebilmesini sağlıyor. 2005 yılında Google tarafından satın alınan UTM, web sitenizin trafiğini takip edebilmeniz açısından son derece elverişli bir kod parçası. Özellikle dijital pazarlamacıların çokça yararlandığı Urchin İzleme Modülü (Urchin Tracking Module – UTM), etkili web sitesi analizleri yapılmasının da yolunu açıyor. Bu sayede pazarlamacılar, girişimciler ya da yalnızca web sitesine gelen trafiğin kaynaklarını merak edenler içeriklerinin performanslarını da ölçebiliyor. Bu özelliği ile UTM pazarlama stratejilerinin de önemli bir parçası. UTM 5 farklı bileşenden oluşur ve bunlar sırasıyla Content, Source, Medium, Term, Campaign’dir. Kendi bağlantılarınızın arasına yerleştirebileceğiniz Urchin İzleme Modülü, ziyaretçilerinizin web sitenize mobilden mi bilgisayar üzerinden mi geldiğine kadar size pek çok veri aktarır.

Uzun yıllardır bir Google Analytics platformu olarak kullanılan UTM, sunduğu fonksiyonlar sayesinde trafik kaynaklarını ayırt etmenizi de sağlar. Peki bir web sitesi için UTM nasıl oluşturulur? Yukarıda adı geçen 5 çeşit UTM bileşeni, URL’nize eklenebiliyor. Örnek üzerinden gitmek gerekirse Google Ads üzerinden bir kampanya yürüttüğünüzü varsayalım. Söz konusu kampanya ile ilgili trafiği Google Analytics’te görmek istediğinizde URL’nizin sonuna küçük kod parçacıkları ekleyebilirsiniz. Yani https://kriko.blog/ URL’sinin sonuna “?utm_source” eklersek bu, 5 UTM bileşeninden birini kullanabileceğimiz anlamına gelir. Bu kod çoğunlukla web sitenize gelen trafiğin hangi sosyal medya kanalından vs. geldiğini anlamanızı sağlar. Diğer bileşenler de benzer şekilde “?utm_medium”, “?utm_term” gibi URL’nin sonuna eklenebiliyor. Google Analytics’teki Edinme, Kampanyalar ve Tüm Kampanyalar seçeneğine tıklayarak da UTM linklerini izlemeniz mümkün.

Sözlükte Keşfet

Nesnelerin İnterneti (IoT)

İnternet üzerinden diğer cihaz ve sistemlere ile veri bağlantısı, paylaşımı sağlayan aynı zamanda...

HTTP Durum Kodları: 4xx

4xx durum kodları, erişilmek istenen web sitesine / sayfasına ulaşılamadığı zaman ortaya çıkan...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları