Davranışsal Hedefleme (Behavioral Targeting)

Davranışsal Hedefleme, kullanıcıların bir web sitesi üzerindeki davranışlarını inceleyerek bu davranışlara uygun hedefler geliştirmeye yarayan bir etkili dijital pazarlama yöntemidir.

Davranışsal Hedefleme (Behavioral Targeting)

Davranışsal Hedefleme, kullanıcıların bir web sitesi üzerindeki davranışlarını inceleyerek bu davranışlara uygun hedefler geliştirmeye yarayan bir etkili dijital pazarlama yöntemidir. Bu metot sayesinde hedef kitlenin demografik bilgilerine ilaveten dijital ayak izleri de takip edilerek internet ortamındaki davranışları analiz edilebilir. Bu davranışlara uygun reklam içerikleri oluşturan markalar, bu reklamları hedef kitlesine gösterir. Bir bakıma kişiselleştirilmiş içerik sayılan bu reklamlar, söz konusu hedef kitle üzerinde olumlu bir etki yaratır. Bu pazarlama yönteminin biçimini ve içeriğini kendine uygun bulan kullanıcı, markanın reklamına ve dolayısıyla markanın kendisine sempati duymaya başlar. Kitle iletişimi yapmak yerine direkt hedef kitle ve onun davranışları baz alınarak yapılan bu hedeflemeyle maliyetleri de büyük ölçüde düşürmek mümkün. Böylece hem pazarlama bütçeleri etkin biçimde kullanılmış olur hem de markanın dönüşüm oranları artar.

Davranışsal Hedefleme yöntemi farklı örnekler üzerinden kolaylıkla anlaşılabilir. Herhangi bir internet alışveriş sitesini ziyaret eden kişinin site üzerinde hangi ürünlere baktığı, hangi sayfalarda dolaştığı, hangi sayfada en uzun kaldığı ve hangi ürünleri sepete eklediği gibi bilgiler saptanarak kendisine farklı markalardan aynı ürünler gösterilebilir. Bununla beraber eğer belli periyotlarda spor veya bahis sitelerine giriş yapıyor ve orada vakit geçiriyorsanız sizin erkek olduğunuz varsayılır ve size erkekleri ilgilendiren ürünler tavsiye edilir. Tatiliniz için uçak biletinizi online olarak satın aldıysanız, bundan sonraki süreçte önünüze gelecek reklamlar, yurt içi veya yurt dışı turları ve promosyonlu biletler olacaktır. Kısacası aslında doğru yapıldığında bu hedefleme metodunu uygulayarak kullanıcıya maksimum faydayı sağlamış olurken kendi satış oranlarınızı da artırmanız mümkün. Kişisel Verilerin Koruması Kanunu’na göre işleyen bu sistem, dijital algoritmalar kullanılarak belli bir otomasyonla yapılır. Kullanıcının internet ortamındaki davranışları gözlemlenip kaydedilerek bir dahaki ziyarette onun ilgisine yönelik kişiselleştirilmiş bir reklam stratejisi uygulanır. Davranışsal hedefleme yöntemiyle markanın yönelmek istediği müşteri profilinin ilgisi çekilerek, kitlenin markaya olan bağlılığı artırılır.

Sözlükte Keşfet

Encode

Encode, bir bilginin belirli bir formata veya yapıya dönüştürülerek başka bir alana aktarılmasını...

NoSQL

İlişkisel olmayan veri tabanı anlamına gelen NoSQL, verileri depolamak ve almak üzerine yönetilen...

MLOps

Makine öğrenimi işlemleri anlamına gelen MLOps, makine öğrenimi modellerinin güvenilir ve verimli bir...

Doğal Dil İşleme (NLP)

Doğal dil işleme, yapay zeka teknolojilerinin insanlarla otonom bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan...

A/B Testi

A/B Testi web sitesi / sayfası, mobil uygulama, reklam, varış sayfası (landing page)...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları