Mockup

Bir ürün ya da içeriğin modelleme dosyası olan Mockup, ilgili ürün ya da içerikler değişse de modelin kaybedilmeden tekrar tekrar farklı amaçlar için kullanılmasını sağlıyor.

Mockup

Bir ürün ya da içeriğin modelleme dosyası olan Mockup, ilgili ürün ya da içerikler değişse de modelin kaybedilmeden tekrar tekrar farklı amaçlar için kullanılmasını sağlıyor. İnternet dünyasında ise Mockup daha çok yüksek kalite görsel içerikler / çalışmalar ortaya çıkarmak için kullanılıyor. Mockup kartvizit ve broşür gibi basılı işlerde, tabela oluşturma gibi kurumsal çalışmalarda, web sitelerindeki görsel, metin, tipografi gibi ögelerin tasarımında faydalanılabilen bir alan. İnternet üzerinden bilgisayarınıza indirebileceğiniz ücretli ya da ücretsiz pek çok Mockup vardır. Grafik siteleri üzerinden ulaşabileceğiniz Mockup’lar sayesinde belirli bir konsept etrafında oluşturulmuş görsellere sahip olabilirsiniz. Bununla beraber kendinize özgü bir Mockup çalışmasını Photoshop kullanarak kendiniz de tasarlayabilirsiniz. Mockup’un bir diğer avantajı, ürün, hizmet ya da içeriğinizin son kullanıcı tarafından görülecek haline en yakın görünümü size vermesidir. Tasarım sürecinde kullanabileceğiniz pek çok hazır Mockup bulunuyor. Bu örnekler kolay bir şekilde yeni bir tasarım oluşturabileceğiniz özelliklere de sahip. Son kullanıcıya ne göreceğinin bir örneği olabilen Mockup, genellikle Wireframe (şema tasarımı) sürecinden sonra, prototip çalışmalarından önce ele alınıyor. Wireframe ile Mockup arasındaki en belirgin fark ise Mockup sürecinde işin görsel tanımının netleştirilmesi oluyor. Peki Mockup üzerine verilebilecek örnekler neler?

Bir tişört satıcısı olduğunuzu düşünün. Sattığınız her tişört için tekrar tasarım yapmak ve modelleme hazırlamak hem masraflı olacaktır hem de zamanınızı epey alacaktır. Bunun yerine hazırlanan bir modeli Mockup haline getirdiğinizde, tişörtlerinizdeki sadece belirlenen bölümlerin değiştirilmesi ile yeni ürünler imal etmeniz mümkün hale geliyor. Bu sayede her üretim sürecinde tekrar tekrar tişört modelleme zahmetinden de kurtulabilirsiniz. Günlük hayatta çokça karşılaşılabilen Billboard’larda da Mockup örneklerini görmek mümkün. Örneğin hazır bir Mockup şablonuna sahip olan Billboard’lar üzerinde ufak değişiklikler yaparak ürün, hizmet ya da içeriğiniz ile ilgili yeni bir tasarıma imza atabilirsiniz. İlgili Billboard içerisine istediğiniz boyuttaki bir başka görseli yerleştirerek bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. Dijital üzerinden de örnek vermek gerekirse; yeni bir internet sitesi tasarladığınızı varsayın. Yavan ve yetersiz bir görsel yerine Mockup örneklerinden destek alarak site tasarımınız ile ilgili harika bir sunum gerçekleştirebilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

R Programlama Dili

R, istatistik ve veri analizi alanlarında kullanın bir programlama dilidir. Açık kaynaklı bir yazılım...

Generative AI

Generative AI, insan zihninin düşünme biçimini taklit ederek içerik üretme özelliğine sahip olan...

Veri Kalitesi (Data Quality)

Veri kalitesi; benzersizlik, alaka düzeyi, netlik, tutarlılık gibi kriterlerin sağlanıp sağlanamadığına göre ölçülebilir.

Bulut Sunucu (Cloud Server)

Bulut sunucular, veri ve dosya depolama işlemlerinin birçok noktadan esnek bir biçimde gerçekleştirilmesi...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları