Influencer Pazarlaması (Influencer Marketing)

Influencer Pazarlaması, sosyal medyada yüksek sayıda kişi tarafından takip edilen, kitleleri etkileme becerisine sahip, belli bir konuda uzmanlığı bulunan ya da toplumun belli bir kısmı tarafından sevilen kişiler üzerinden yürütülen pazarlama çalışmalarının tümüdür.

Influencer Pazarlaması (Influencer Marketing)

Sosyal medyada yüksek sayıda kişi tarafından takip edilen, kitleleri etkileme becerisine sahip, belli bir konuda uzmanlığı bulunan ya da toplumun belli bir kısmı tarafından sevilen kişiler üzerinden yürütülen pazarlama çalışmalarının tümü Influencer Pazarlaması olarak nitelendirilir. Sosyal medya influencer’larının takipçi sayısı fazla olduğu için bu kişiler, markalara erişim anlamında  oldukça hızlı ve etkili çözüm yolları sağlayabilir. Bu kişiler sizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kendi sosyal medya hesaplarında duyurduklarında, marka bilinirliğiniz artacağı gibi söz konusu ürününüz veya hizmetiniz kısa bir sürede milyonlarca kişiye ulaşmış olur. Influencer’lar takipçileriyle etkileşim yaratma konusunda da çok başarılı olduklarından dolayı paylaştıkları her gönderi onların takipçileri tarafından retweet, like ya da repost gibi pek çok farklı biçimde etkileşime girer. Markaların kendi kendine başarması zor olan bu konu, onları influencer pazarlaması alanına yönlendiren sebeplerden. Diğer yandan, influencer’lar takipçi sayılarına göre kendi içinde gruplara ayrılır. 10.000 ila 50.000 kişi tarafından takip edilenlere Mikro Influencer, 50.000 ila 1.000.000 kişi tarafından takip edilene Makro Influencer ve 1.000.000’dan fazla insan tarafından takip edilene de Mega Influencer adı verilir.

Markaların influencer pazarlamasına yönelmesinin pek çok avantajı bulunur. Marka bilinirliğini artırmak, satışa yönlendirmek, marka bağlılığı yaratmak, markaya yönelik ilgi uyandırmak ve marka itibarını yönetmek bunlarda birkaçı. Bu ihtiyaçları karşılamak için de markalar çoğu zaman influencer pazarlamasına bütçe ayırarak bu iletişim türünü kullanmayı seçer. Zira influencer pazarlamasındaki geri dönüşlerin gerçek zamanlı olarak ölçülmesi mümkün. Ayrıca kullanıcılar sosyal medyada çok uzun süre vakit geçirdikleri için markaların bu alana yönelmesi de gayet anlaşılabilir. Influncer’lar markanızın ürünlerine ve hizmetlerine yönelik etkileşim yaratabildikleri için, kullanıcıları sizin markanıza doğru rahatlıkla ve kısa sürede hareket ettirebilir. Influencer pazarlaması sayesinde, bütçe ayırarak uygulayabileceğiniz herhangi bir reklam türüne kıyasla çok daha kısa sürede dönüş alabilirsiniz. Zira bu pazarlama türünde gerçekleşen etkileşim yüksek oranlarda satışa bağlanarak markanın nihai hedefine ulaşması hızlanır. Hedef kitlenin ilgi alanlarına ve favorilerine göre seçilen influencer’larla gerçekleştireceğiniz bu pazarlama türü, markaların kişiselleştirilmiş iletişim örnekleri arasında yer alır.

Sözlükte Keşfet

Geri Bildirim (Feedback)

SEO açısından geri bildirim, kullanıcılara yapılan eylemle ilgili sistem tarafından verilen bilgi ya...

Scrum

Scrum, sıklıkla kullanılan çevik proje yönetim metodolojilerinden biridir.

Risk Yönetimi

Risk azaltma olarak da adlandırılan risk yönetimi, bir işletme ya da bireylerin amaçlarına...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları