Kalite Puanı (Quality Score)

Kalite Puanı, belli anahtar kelimelerinizle arama yapan ziyaretçilerin reklamınızda veya açılış sayfanızda yaşadığı kullanıcı deneyimi derecesidir ve 1’den 10’a kadar uzanan bir puanlama sistemine sahiptir.

Kalite Puanı (Quality Score)

Kalite Puanı, belli anahtar kelimelerinizle arama yapan ziyaretçilerin reklamınızda veya açılış sayfanızda yaşadığı kullanıcı deneyimi derecesidir ve 1’den 10’a kadar uzanan bir puanlama sistemine sahiptir. Kalite puanı kurallarına uymak zorunda olmamakla beraber bu puan sayesinde açılış sayfanızın müşterileriniz için faydalı olup olmadığını anlamanız mümkün. Açılış sayfanızın kalite puanını etkileyen unsurlar arasında tıklama oranı, reklama alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi yer alır. Kullanıcınızın, arama motoruna uygun anahtar kelimeyi yazdıktan sonra reklamınıza tıklama olasılığı, sizin kalite puanınızın en büyük belirtilerinden. Ayrıca arama sorgusunda belli anahtar kelimeleri kullanan bir kişinin sizin reklamınızı o anahtar kelimelerle ilişkilendirebilmesi de kalite puanınızın yüksek olduğunu anlatan etmenler arasında yer alır. Son olarak açılış sayfasındaki içeriğin reklamla uyumlu olması kalite puanını etkileyen önemli unsurlar arasında. Eğer kalite puanınız düşükse tüm bu etmenlerin hepsini birden gözden geçirmenizde fayda var. Zira Google, kalite puanını belirlemek için anahtar kelimelere özel bir ilgi gösterir. Sizin de bu puanı artırmak için sitenizdeki anahtar kelimelerde, web sitenizde ve çıktığınız reklamlarda gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekebilir.

Potansiyel müşteriler sitenizle ilgili arama yaparken belli anahtar kelimeleri kullanır. Bu anahtar kelimeler sizin reklamlarınızda kullandığınız anahtar kelimelerle eşleştiğinde, markanız için başarılı tıklanma oranları gerçekleşmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu sebeple reklamlarınızı oluştururken reklam metinlerinizde kullandığınız anahtar kelimelere çok dikkat etmeniz gerekir. Örneğin anne bebek ürünleri satan bir firmaysanız ve insanlar en çok “organik tulum” araması yapıyorsa, sizin reklam metninizde de bunun gibi aranma hacmi yüksek anahtar kelimelere yer verilmelidir. Böylece doğru anahtar kelimeleri kullanarak doğru hedef kitlenin sayfanıza tıklama ihtimalini yükseltebilirsiniz. Tüm bunların sonucu olarak da kalite puanınızı artırmış olursunuz. Doğru anahtar kelimelerle reklam metinlerinizi düzenledikten sonra kalite puanınızı yükseltmek için atacağınız bir diğer adımsa açılış sayfanızı optimize etmek olacaktır. Reklam kampanyanızı ideal biçimde yansıtacak metinler ve görsellerle oluşturacağınız açılış sayfası, tıklanma oranlarınızı ve kalite puanınızı artırmak için oldukça önemli. Son olarak reklam kampanyanızı oluştururken negatif anahtar kelime listenizi de doldurmayı unutmayın ki bu kelimelerin arama sonuçlarında çıkmasını engelleyebilesiniz. Tüm bu adımlara dikkat ederek web sitenizin kalite puanınızı yükseltmeniz mümkün.

Sözlükte Keşfet

Finans Analitiği

Finans analitiği bir işletmenin ekonomik performansını değerlendirme ve gelecek stratejileri şekillendirme amacıyla gerçekleştirilen...

Bulut Sunucu (Cloud Server)

Bulut sunucular, veri ve dosya depolama işlemlerinin birçok noktadan esnek bir biçimde gerçekleştirilmesi...

Etiket (Tag)

Bir içeriğin kolayca kategorize edilebilmesi için oluşturulan belirteçlere etiket (Tag) denir.

Viewport

Viewport, kullanıcıların bir web sayfasında görüntüleyebildiği alanların tamamına deniyor.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları