Yatırım Getirisi (Return On Investment – ROI)

Yatırım Getirisi (Return On Investment - ROI) bir yatırım karşısında kazanılan finansal gelir anlamına geliyor.

Yatırım Getirisi (Return On Investment – ROI)

Yatırım Getirisi (Return On Investment – ROI) bir yatırım karşısında kazanılan finansal gelir anlamına geliyor. Bir başka ifade ile yatırımınıza kıyasla geri kazandığınız miktarın ölçümüne yatırım getirisi deniyor. ROI kısaltması ile de çokça bilinen, adından söz edilen yatırım getirisi, yatırım ile ilgili verimlilik ve kârlılığı ölçmesi bakımından önemli. Aslında bu özelliğini kullanarak farklı yatırımları birbiri ile kıyaslamak da mümkün oluyor. İşletmelerin, kurumların, markaların önemli bir bölümünün yararlandığı yatırım getirisi, genel ya da özel bir dönemin baz alınması ile ortaya çıkar. Online dünyanın şaha kalktığı günümüzde, daha çok dijitalde adı duyulan ROI, aslında yatırım alan her sektörde bir ölçüm / hesaplama aracı olarak kullanılabiliyor. Yapılmış olan yatırımın verimliliğini ölçüp bunu değerlendirmeyi sağlayan ROI bu açıdan söz konusu yatırıma dair bir geri bildirimi de ifade eder. Hangi yatırımlarınızdan ne kadar kâr elde ettiğinizi gösterebilen ROI, bu açıdan nereye daha çok odaklanmanız gerektiğinin bilgisini de size verebilir. Beklenenin altında bir yatırım getirisi sonucu çıktığı takdirde ise daha bir planlama yapacağınıza yönelik sonuçlar çıkarabilirsiniz.

Örneğin yeterince verim alamadığınız kampanyalarınızdaki, girişimlerinizdeki yatırım oranını düşürebilirsiniz. Buna karşın çok daha fazla verim aldığınız kampanyalardaki yatırımlarınızı da artırabilirsiniz. Tüm bu süreci görmenizi ve harekete geçmenizi sağlayan yatırım getirisinin formülü ise oldukça basittir. ROI nasıl hesaplanır bakıldığı zaman şu formülü uygulanmanız gerekir: (Yatırımdan Gelen Kazanç – Yatırım Maliyeti) / Yatırım Maliyeti. Bu formüldeki “yatırımdan gelen kazanç” bölümü kimi içeriklerde “gelir” adı ile de anlatılabiliyor. İkisi de aynıdır. Örneğin, Google Ads üzerinden sunduğunuz bir reklam kampanyanız var. Reklam kampanyanızdaki bir ürünün imalatı 50 TL, satışı da 110 TL olsun. Kampanya sonrası bu üründen 7 adet sattınız. Yani maliyet 350 TL, kazanç ise 770 TL oluyor. Yukarıdaki formüle göre burada şöyle bir tablo ortaya çıkıyor: (770 – 350) / 350 = 420 / 350 = 1,2. Bu varsayım hesabında %100’ün dahi üzerinde bir sonuç meydana geliyor. Yatırım getirisini hesaplarken satın alma, kaydolma gibi işlemleri, web sitesi ziyaretlerini, abone olma gibi davranışları referans almanız gerekiyor. Sektörünüz, beklentileriniz, hedef kitleniz vb. durumlara göre bu kriterleri baz alabilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Teknik SEO

Teknik SEO, web sitelerinin yazılımsal açıdan ele alındığı pek çok SEO uygulamasını içeriyor...

Fiyat Karşılaştırma Sitesi

Fiyat karşılaştırma sitesi, kullanıcının almak istediği ürünlerin en uygun fiyatlısının hangi sanal platformda...

Finans Analitiği

Finans analitiği bir işletmenin ekonomik performansını değerlendirme ve gelecek stratejileri şekillendirme amacıyla gerçekleştirilen...

Viewport

Viewport, kullanıcıların bir web sayfasında görüntüleyebildiği alanların tamamına deniyor.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları