Google Kafein (Google Caffein)

Google Kafein, Google’ın arama motoru için 2009’da duyurduğu ve 2010’da resmen tamamladığı bir yükseltilmiş web indeksleme sistemidir.

Google Kafein (Google Caffein)

Google Kafein, Google’ın arama motoru için 2009’da duyurduğu ve 2010’da resmen tamamladığı bir yükseltilmiş web indeksleme sistemidir. Kısaca Google Kafein, Google arama motoruna gelen bir güncelleme olarak tanımlanabilir. Önceki güncellemelerin tersi şekilde bu indeksleme yöntemiyle Google, arama motorunun tüm bilgi mimarisini yenilemeyi seçmiştir. Kafein güncellemesiyle kullanıcılar arama motorunda arama yaptıklarında daha alakalı sonuçlar elde edebilir, onu daha efektif biçimde kullanabilir. Google Kafein güncellemesi, arama motoru için pek çok noktada avantajlar getirerek kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak için çalışır. Kafein güncellemesinin ana amacı olan hız, zamandan tasarruf ettirerek internet kullanımındaki performansı büyük ölçüde artırır. Google’da herhangi bir arama yapıldığında botun hızlı cevap vermesini istemek kullanıcıların ortak talebidir. Bu talebi en iyi şekilde yanıtlamak amacıyla Google, Kafein güncellemesini başlatmıştır. Ayrıca bu hız sadece SERP’teki sonuçlar için değil, web’de bir sayfa bulma ve dizine ekleme süresinde de kendini gösterir. Kafein güncellemesi hızın yanı sıra geliştirilmiş alaka düzeyiyle de kullanıcılara fayda sağlama noktasında büyük rol oynar.

Bu güncelleme sayesinde kullanıcılar, arama sorgusuna daha uygun sonuçlar görebilir. Bu da Google’ın, arama motorunda sorgu yapan kişilerin gerçekte ne aradığını bildiği anlamına gelir. Bu bilgiyle ve belirtilen anahtar kelimelerle talebe cevap veren Google, kullanıcılara en ilgili sonuçları göstermek için çalışır. Google Kafein güncellemesinin ardından arama motoru sonuç sayfasında daha fazla sonuç görüntülemek mümkün.  Hıza ek olarak boyutta da yükselme sağlayan bu uygulamayla Google, dizin boyutunun artmasını sağlar. Kısacası Google, yaptığı Kafein güncellemesiyle arama motorunun mevcut sistemine yeni değişiklikler yapmaktan ziyade onu tamamen yeniden düzenleyerek sonuç sayfasının hızını, boyutunu ve alaka düzeyini artırmayı hedefler. Kullanıcı arayüzünde herhangi bir değişiklik olmamakla beraber Google Kafein, “başlık altında” güncellemesi olarak tanımlanır. Formülü tam olarak açıklanmasa da kaba tanımıyla Kafein güncellemesi, Google mühendisleri tarafından arama motoru altyapısının bölümlerinin yeniden yazılmasından ibarettir. MapReduce isimli bir indeksleme mimarisi altyapısı kullanan Google, Kafein güncellemesiyle asenkron bir sistem olan Percolator’a geçer. Bu yeni sistemle, çok katmanlı olan eski yapı terk edilir ve indekslemede yer alan yeni doküman sayısı %50 artar.  Sonuç olarak Google Kafein sayesinde gerçek zamanlı arama sonuçlarına daha fazla yaklaşılmış olunur.

Sözlükte Keşfet

Hadoop

Hadoop, verileri işleme ve depolama için geliştirilen açık kaynaklı yazılım araçlarına verilen genel...

Etiket (Tag)

Bir içeriğin kolayca kategorize edilebilmesi için oluşturulan belirteçlere etiket (Tag) denir.

No Code

No Code, geleneksel kodlama ve programlama becerilerine gerek kalmadan uygulama ya da yazılım...

Okunabilirlik (Readability)

Okunabilirlik (Readability), basitçe ifade etmek gerekirse; okuyucunun bir metni anlamasına yönelik kolaylık derecesi...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları