HTTP Durum Kodları: 3xx

HTTP durum kodları içerisinde yer alan 3xx durum kodları bir web sitesinin / sayfasının bir başka web sitesine / sayfasına yönlendirilmesi gerektiğinde görülür.

HTTP Durum Kodları: 3xx

3xx durum kodları, bir web sitesinin mutfağında neler yaşandığını, ne tür eksiklerinin olduğunu ve siteyi SEO için iyileştirmenin yollarını öğrenmenizi sağlayan HTTP durum kodları arasındadır. Kullanıcı ile web sitesi arasındaki bir tür iletişimi ifade eden HTTP durum kodları arasında 3xx durum kodları da yönlendirme kodları olarak bilinir. Kullanıcı ile web sitesi arasındaki söz konusu iletişim örneğin, ziyaretçinin ilgili web sitesine giriş yapmaya çalışması ile başlar. Bir web sitesini ziyaret eden kullanıcı aslında internette gezinmesini sağlayan tarayıcı vesilesi ile sunucuya sayfayı görüntülemek için bir istek gönderir. Sunucu ise kullanıcının bu isteğine üç haneli bir durum kodu ile karşılık verir. İşte sunucunun verdiği bu cevaplar / karşılıklar da HTTP durum kodları olarak bilinir. Söz konusu kodlar o anki koşullara göre bazen bir hata olduğunu bildirirken bazen de sitenin / sayfanın bir sorun teşkil etmeden açılabildiğini ifade eder. Bu kodlar içerisinde 3xx durum kodları da bulunur ve ulaşılması istenen kaynağın bir başka adrese taşındığını, bu nedenle bir yönlendirmenin gerçekleştiğini ifade eder. 3xx durum kodları kullanıcı deneyimini ve SEO performansını etkilediği için pazarlama sektörünü de yakından ilgilendirir. Diğer HTTP durum kodları gibi 3xx durum kodları da gördüğünüz üzere üç basamaklıdır ve ilk basamak kodun hangi sınıfa dahil olduğunu temsil eder.

Bu açıdan 3xx durum kodları yönlendirmenin cinsine göre farklı türlere ayrılır. 301 Yönlendirmesi “kalıcı olarak taşındı” anlamına da gelen, kalıcı yönlendirme gerçekleşmesi gerektiğinde kullanılan bir koddur. Bir web sitesinin / sayfasının kalıcı olarak bir başka web sitesine / sayfasına yönlendirilmesi 3xx durum kodları içerisinde yer alan 301 Yönlendirmesi ile sağlanır. Bu sayede eski web sitenizi ziyaret etmeyi sürdüren kullanıcılar, yönlendirme sağladığınız yeni web sitesine gönderilir. Web sitesinin kalıcı olarak taşınması, yeni alan adına sahip olması, iki farklı sitenin birleştirilmesi gibi uygulamalarda 301 Yönlendirmesi’nden çokça yararlanılır. Eğer web sitenizi / sayfanızı kalıcı değil geçici olarak bir başka web sitesine / sayfasına yönlendirmek istiyorsanız da 302 Yönlendirmesi’nden yararlanabilirsiniz. Geçici yönlendirme adı ile de bilinen bu durum kodu, genellikle yapım aşamasında ve bir süre sonra tekrar açılacak olan sitenin ziyaretçilerini ilgili bir başka siteye yönlendirir. 301 durum kodu kalıcı yönlendirme sağlarken, 302 durum kodu geçici yönlendirme için uygundur. 307 kodu da 302’ye benzer bir şekilde geçici yönlendirme sağlar. Aralarındaki tek fark ise 307’nin daha belirgin olmasıdır.

Sözlükte Keşfet

Hadoop

Hadoop, verileri işleme ve depolama için geliştirilen açık kaynaklı yazılım araçlarına verilen genel...

Dofollow Link

Dofollow link, arama motoru botlarına, bir web sitesine yönlenen backlink’i takip edebilme izni...

Generative AI

Generative AI, insan zihninin düşünme biçimini taklit ederek içerik üretme özelliğine sahip olan...

Geri Bildirim (Feedback)

SEO açısından geri bildirim, kullanıcılara yapılan eylemle ilgili sistem tarafından verilen bilgi ya...

Sayfa Gösterimi (Page View)

Sayfa gösterimi (Page View), internet kullanıcılarının web sitenizdeki sayfaları gezmesi ve gün içerisinde...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları