Açılış Sayfası (Landing Page)

Açılış sayfası, diğer adları ile varış sayfası ya da landing page en yalın hali ile bir bağlantıya tıkladığınızda karşınıza çıkan ilk sayfadır.

Açılış Sayfası (Landing Page)

Açılış sayfası, diğer adları ile varış sayfası ya da landing page en yalın hali ile bir bağlantıya tıkladığınızda karşınıza çıkan ilk sayfadır. Pek çok sitenin önemli trafik kaynaklarından biri olduğu için açılış sayfalarına önem verilir. Daha ayrıntılı bir tanım getirmek gerekirse; açılış sayfası (Landing Page) kullanıcıların verdiğiniz reklama tıkladıklarında ulaştıkları web sayfasıdır. Bu sayfanın URL’si genellikle reklamın nihai / hedef URL’si ile de aynı olur. Bu açıdan reklam kampanyalarının önemli bir parçası haline gelen açılış sayfası, potansiyel müşterilerinize göstermek istediğiniz sayfalar anlamına gelir. Kullanıcıların açılış sayfasına tıklama deneyimi ise farklı birçok kanaldan gerçekleşebilir. Arama motoru sonuç sayfaları, reklamlar ya da sosyal medyada paylaşımlarındaki ilgili bağlantılar açılış sayfası olabilir. Kullanıcı tarafında bunun iyi bir şekilde deneyimlenebilmesi için birçok faktör var. Örneğin, açılış sayfanızın anlaşılır olması, derdini anlatabilmesi, anahtar kelimeler ile alakalı olması bu deneyimi pozitif yönde etkiler. Kullanıcıyı, satılan ürünü / hizmeti alma noktasında ikna edebilen, sitede daha uzun süre kalmasını sağlayabilen açılış sayfası ne kadar kaliteli olursa bu kazanımlara da o kadar çok sahip olunur. Google Ads kampanyaları açılış sayfaları ile çoğu zaman kol kola ilerler. Google Ads reklam kampanyaları, salt para vererek yaptırılan reklamlardan farklı bir işleyişe sahiptir.

Kelimeler arasında hararetli bir rekabetin olduğu Ads kampanyalarında üst sıralarda çıkmak da kaliteye bağlıdır. Bu kalite içinse gerekli en önemli ögelerden biri açılış sayfasıdır. Şayet bir kullanıcı, açılış sayfanız dışında sitenizi başka bir yolla ziyaret etmiyorsa Ads için harcanan bütçeyi daha iyi değerlendirme zamanı gelmiş demektir. Ayrıca reklam bağlantılarınıza tıklayan kullanıcılar, hiçbir işlem yapmadan sitenizden çıkıyorsa Google Ads kalite puanını da düşürür. Bir diğer açılış sayfası için popüler mecra sosyal medyadır. Burada Google Ads kampanyalarına göre daha farklı bir mantık işler. Bunun nedeni, Ads reklamlarında kullanıcılar zaten bir bağlantıya tıklamak üzere oradadır. Sosyal medyada ise pek çok kullanıcı bir bağlantıya, hele bir reklam bağlantısına tıklamak için orada bulunmaz. Bu nedenle sosyal medya platformlarındaki gösterilecek açılış sayfaları çok daha titizlik ile hazırlanmalıdır. Açılış sayfaları SEO açısından da önem arz eder. Arama motoru sonuç sayfaları aracılığı ile organik ziyaretçi elde etmek için siteyi optimize etmek olan SEO mantığıyla; en fazla ziyaretçinin geldiği sayfa da en fazla öneme sahip sayfadır. Özenle hazırlanmış bir açılış sayfasında başlıklar vadettiğini vermelidir. Reklamlardan gelen ziyaretçilerin ilk önce başlığı okuduğu hesaba katıldığında; işin detayları ile başlığın birbirine paralel gitmesi önemlidir. Sayfa açılış hızı da iyi bir açılış sayfası (landing page) deneyimi için önemlidir. Kullanıcı deneyimi, yalın bir tasarım, sayfaların mobil uyumlu olması, dikkati dağıtan unsurların kaldırılması da iyi bir açılış sayfası deneyimi için gereklidir.

Sözlükte Keşfet

Generative AI

Generative AI, insan zihninin düşünme biçimini taklit ederek içerik üretme özelliğine sahip olan...

Oturum (Session)

Oturum, en kısa haliyle, herhangi bir tarayıcı üzerinde açılan bir sayfadaki kullanıcı bilgilerinin...

Scrum

Scrum, sıklıkla kullanılan çevik proje yönetim metodolojilerinden biridir.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları