İlk İçerik Boyaması (First Contentful Paint – FCP)

İlk içerik boyaması (First Contentful Paint - FCP) bir web sitesi yüklendikten sonra içerikler ile dolacak alanların önce renkler ile yüklenmesi esnasında kullanıcıya gösterilmesidir.

İlk İçerik Boyaması (First Contentful Paint – FCP)

İlk içerik boyaması (First Contentful Paint – FCP) bir web sitesi yüklendikten sonra içerikler ile dolacak alanların önce renkler ile yüklenmesi esnasında kullanıcıya gösterilmesidir. Bu basit tanım ile beraber ilk içerik boyamasının başkaca ne anlamlara geldiğini, niçin önemli olduğunu da bilmenizde yarar var. Bir web sitesine giriş yapmaya çalıştığınızı düşünün. Kategoriler, başlıklar, içerikler, görsellerin yerleştirildiği alanlar vs. sayfanın tamamen yüklenmesi ile beraber baştan sona karşınıza çıkar. Bu tamamen yüklenmeden hemen önce de söz konusu içeriklerin bulunduğu alanlarda renkler / boyamalar görünür. İlk içerik boyaması işte sayfadaki içeriklerin yüklenmesinden hemen önce, içeriklerin yer alacağı kısımlarda gösterilen bu renkli / boyalı alanlardır. Burada bahsi geçen “içerik” tabii ki her türlü içeriği kastedebilir. Sayfadaki metinler, görseller, arka plan görselleri… Peki ilk içerik boyaması, yani FCP kullanıcıya tam olarak hangi anda gösteriliyor? Bir web siteniz olduğunu varsayalım. Kullanıcının, web sitenize girdiği andan itibaren ilk içerik boyaması kısmına gelene kadarki sürecini de ele alarak bu soruya yanıt verebiliriz.

FCP’ye gelene değin “ilk görünüm” denilen aşama sayfa tam olarak yüklenirken karşılaşılan ilk aşamadır. İlk görünümde, kullanıcı web sitenize girer ve özelleştirilmemiş beyaz bir alan görür. Bu boş / beyaz alan web sitenizin yüklenmeye başladığı ilk milisaniyedeki görüntüdür. Ardından “ilk boyama” aşaması gelir. “First Paint” olarak da bilinen ilk boyama aşaması da ilk görünümden sonra kullanıcının karşına çıkar. Bu aşamada, web sitenize giren kullanıcının, tarayıcıyı sitenize yönlendirmesi ile beraber alınan ilk piksel görüntüler yer alır. İlk içerik boyamasında ise kullanıcı sitenizin genel görünümü ile ilgili bilgiler edinir. Bu aşama; metinlerin, görüntülerin, yani içeriklerin genel görünümleri çerçevesinde sayfada bulunduğu aşamadır. Sayfa yüklenme hızı da kullanıcılar açısından son derece önemli olduğundan, ilk içerik boyaması ne kadar hızlı yüklenirse o kadar avantajınızadır. Aslında bundan da bağımsız bir şekilde belirtmek gerekirse; sayfa hızınız ne kadar iyi olursa kullanıcıların da sitenizde kalma oranı artar. Kendi internet kullanım alışkanlıklarınızı da düşünürseniz; çok yavaş yüklenen bir web sayfasını genelde hızlıca terk edersiniz. İlk içerik boyaması da bu açıdan sayfa hızının önemli noktalarından biri.

Sözlükte Keşfet

Generative AI

Generative AI, insan zihninin düşünme biçimini taklit ederek içerik üretme özelliğine sahip olan...

Bot (Crawler)

Bot (Crawler), web sitelerini kendi belleğine almak için World Wide Web (www) üzerinde...

Karışık İş Yükü

Karışık iş yükü, tek bir ortamda bulunan farklı hizmet sağlayıcıları olan SLA’ların aynı...

Encode

Encode, bir bilginin belirli bir formata veya yapıya dönüştürülerek başka bir alana aktarılmasını...

Anahtar Kelime (Keyword)

SEO çalışmalarının belkemiği uygulamalarından biri olan anahtar kelime, yani Keyword, sitenizin / sayfanızın...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları