Viral İçerik

Viral içerik, kullanıcıların kendi isteği ile ürettiği içerikleri internet üzerinde paylaşmaları sonucu hızla yayılan içerik türüdür.

Viral İçerik

Viral içerik, kullanıcıların kendi isteği ile ürettiği içerikleri internet üzerinde paylaşmaları sonucu hızla yayılan içerik türüdür. Viral içeriğin en temel özelliklerinden biri, içeriklerin doğal yöntem ile, kendiliğinden dolaşıma sokulması ve kısa sürede popülerlik kazanmasıdır. Bu açıdan sponsorlu içeriklerden ayrılan viral içerik, özellikle sosyal medya kanallarında çokça görülebilir. Tüm internet kanallarında reklam görmekten bunalan kullanıcıların günlük hayatına reklam olduğunu hissettirmeden de girebilen viral içerikler, bu açıdan markalar için de oldukça önemli. Dolayısıyla dijital pazarlamanın, e-ticaretin de önemli bir parçası hâline gelen viral içerik, reklam ve sponsorluklar ile gösterilen içeriklere kıyasla daha fazla kalıcılık yakalayabilir. Bununla beraber etkili bir viral içerik oluşturmak için de belli başlı kriterler var. Markaların strateji çalışmaları üzerinden açıklamak gerekirse, iyi bir viral içeriğin temelinde iyi tahlil edilmiş bir Brief yatar. “Kısaca anlatmak” şeklinde Türkçe olarak tarif edebileceğimiz Brief, ana hatları belirlemenize yardımcı olur. Bu bakımdan iyi bir viral içeriğin iskeleti Brief’lerden oluşur. Ortaya çıkan Brief ile reklamın ana konusu, teması, amacı gibi birçok önemli husus belirlenebilir.

Sunmayı planladığınız viral içerik ile en çok hedef kitleniz karşılaşacağından onlar gibi düşünmeniz de elzem. Kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: “Ben bu viral içerik ile karşılaşsam nasıl bir tepki verirdim?”. Bu soru, ilgili kampanyanın yeterli / yetersiz olduğu yerleri görmenizi de kolaylaştırabilir. Viral içeriğin en önemli parçalarından biri de, içeriğin paylaşılacağı mecra. Sosyal medya kanallarının sayısı her geçen gün artmakta. Dolayısıyla, pek çok kullanıcı hesabı olsa dahi bazı sosyal medya kanallarını aktif olarak kullanmıyor. Bunun yanı sıra söz konusu viral içeriğin hangi mecrada daha fazla etki uyandıracağını belirlemeye çalışmak da önemli. Örneğin, genç kitleyi hedef alan bir çalışmada viral içeriğin Facebook’ta paylaşılması ne kadar etkili olur muamma. Güvenilirlik, yani dürüstlük de en temel değerlerden biri olarak tabii ki viral içeriğin iskeletinde yer almalıdır. Kullanıcıları muhtemel müşterilere dönüştürmek için yapılan viral içeriklerde, vadedilenin verilmesi de son derece mühim. Viral içeriğinizde yer alacak oyuncuları da doğru seçmelisiniz. Neden? Çünkü artık 1 milyon dolaylarında takipçisi olan sosyal medya fenomenlerinin ürün / hizmet tanıtımlarının pek çoğunun reklam amaçlı olduğu bilinmekte.

Sözlükte Keşfet

SPAM

SPAM, elektronik posta ya da sosyal medya gibi platformlarda, alıcının isteği ve izni...

Scrum

Scrum, sıklıkla kullanılan çevik proje yönetim metodolojilerinden biridir.

HTTP Durum Kodları: 4xx

4xx durum kodları, erişilmek istenen web sitesine / sayfasına ulaşılamadığı zaman ortaya çıkan...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları