İlk Örnek (Prototip)

İlk örnek (Prototip), bir kavramı ya da bir süreci test atmak amacı taşır. Bu amaç doğrultusunda, bir ürünün ilk / erken örneğine, modeline ya da sürümüne deniyor.

İlk Örnek (Prototip)

İlk örnek (Prototip), bir kavramı ya da bir süreci test atmak amacı taşır. Bu amaç doğrultusunda, bir ürünün ilk / erken örneğine, modeline ya da sürümüne deniyor. Prototipler, bir ürünün finale ulaşmış halinden çok, ilgili ürünün finale mümkün olan en yakın halidir. Bu ilk örnekler ile hedeflenen ürünün akışının düzgün ve tutarlı olup olmadığını anlamak, bu noktada ürünü teste tabi tutmaktır. Söz konusu ürünün aşağı yukarı ilk halini anlatan, ifade eden prototip, daha sonra bu ilk örnekten yola çıkılarak ürünün geliştirilmesini sağlıyor. Popüler bir örnek vermek gerekirse, bir araba üreticisini ele alabiliriz. Üretici firma, imalat sürecinde arabanın ana hatlarını ortaya koyan bir prototip çıkarmalıdır. Daha sonra bu ilk örnek, alanın uzmanlarına sunulur ve onlardan fikir alınır. Bir prototip oluşturmanın ise birkaç yolu var. Bunlardan biri örneğin kağıt üstünde statik çizim ve bir diğeri de dijital ortamda dinamik şekilde oluşturmak.

Bugünün sanayileşme ve teknolojisi dolayısıyla ürünlerin seri üretimler şeklinde imal edilmesi de prototip kavramının ayrıca önem kazanmasına vesile oluyor. Bir ürünü imal etmek için onun ilk örneğini ortaya koyup, ürünün seri üretime hazır olup olmadığını test etmeniz gerekiyor. Bu açıdan prototipler aslında firmalara zamandan ve paradan da kazandırıyor. Bir üretici firma, imal etmeyi planladığı ürünün ilk örneğini tasarlayıp onu alanın uzmanlarına sorduğunda olumsuz geri bildirimler alabilir. Hal böyleyken beklenen tepkilerin alınmadığı bir prototip, yok yere seri üretime geçmenizi de önleyebilir. Dijital platformlar üzerinden de prototipleri anlamak gerekirse, ilk örnekler tasarım odaklı düşünmenin önemli parçalarından biri. Tasarım odaklı düşünme, kullanıcıları anlamayı, sorunları yeniden tanımlamayı, yenilikçi çözümler yaratmayı ifade ediyor. Bu açıdan, tasarım odaklı düşünme ile hazırlanan bir web sitesi, satışa sunulan bir ürün de prototipleme ile teste sokulabilir. Böylece kullanılabilirlik, anlaşılabilirlik, erişilebilirlik gibi önemli konularda ne kadar yol katedildiğini de anlamak daha kolay hale geliyor.

Sözlükte Keşfet

Bulut Sunucu (Cloud Server)

Bulut sunucular, veri ve dosya depolama işlemlerinin birçok noktadan esnek bir biçimde gerçekleştirilmesi...

Python

Python, nesne odaklı yüksek seviye programla dili olarak piyasaya sürülmüştür. Web uygulamaları, yazılım...

Bot (Crawler)

Bot (Crawler), web sitelerini kendi belleğine almak için World Wide Web (www) üzerinde...

Doğal Dil İşleme (NLP)

Doğal dil işleme, yapay zeka teknolojilerinin insanlarla otonom bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan...

Alan Adı (Domain)

Alan adı (Domain), kullanıcıların web sitelerine girmek için Google Chrome gibi tarayıcıların adres...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları