Yönlendirme Başına Maliyet (Cost Per Lead – CPL)

Yönlendirme başına maliyet (Cost Per Lead - CPL), bir e-ticaret sitesi sahibinin reklam yayıncısına yönlendirme başına ödediği maliyettir.

Yönlendirme Başına Maliyet (Cost Per Lead – CPL)

Yönlendirme başına maliyet (Cost Per Lead – CPL), bir e-ticaret sitesi sahibinin reklam yayıncısına yönlendirme başına ödediği maliyettir. Bu açıdan aslında yönlendirme başına maliyet komisyon mantığına da benziyor. Ürününüzün, hizmetinizin reklamı yayımlanıyor ve bu reklamdan gelen yönlendirmeler oranında reklam yayıncısına bir ödeme yapılıyor. Söz konusu reklam yayıncısı da bu işte adeta bir aracı görevini görüyor ve bu hizmetinden dolayı ilgili e-ticaret sitesinden ödeme alıyor. Yönlendirme başına maliyet, yani CPL sunduğu avantajları ile de dijital pazarlama sisteminde önemli bir yere sahip. Şöyle ki; reklam veren taraflar söz konusu reklamlarının işe yaramasını, bekledikleri performansı gerçekleştirmesini ister. Böylelikle bu alana ayrılan bütçenin boşa gitmemesi amaçlanır. Bu açıdan yönlendirme başına maliyet ilgili projenin tüm paydaşlarının kazanç sağlamasına yönelik bir mantığa sahip. Üye başına ödeme yapmak, iletişim formu başına ödeme yapmak ya da kayıt başına ödeme yapmak yönlendirme başına maliyetinin (Cost Per Lead – CPL) popüler kullanım alanları arasındadır.

Facebook reklamları, Google reklamları, e-ticaret siteleri ya da e-mail pazarlaması da genel olarak yönlendirme başına maliyetinin popüler örnek alanları arasında yer alıyor. Örneğin, Google Ads üzerinden böyle bir fiyatlandırma modelini devreye sokmak istediniz. Google’da ilgili ürün / hizmetinizin reklamını bu şekilde yaymak istediniz. Gösterilen reklama tıklayan kullanıcı sayısı kadar reklam yayıncısına bir ödeme yaparsınız. Çünkü ilgili reklam, sizin web sitenize yönlendirme sağlar. Benzer şekilde; Facebook üzerinden de yönlendirme başına maliyet modeli ile reklam yapabilirsiniz. İlgili kullanıcılar da Facebook üzerinde gördükleri reklamınıza tıklayıp web sitenize yönlendirilebilir. Kaç kişi bu yönlendirme ile sitenize geldiyse Facebook’a o miktarda ödeme yaparsınız. CPL’nin formülü ise oldukça basittir: Maliyet / Dönüşüm (Kazanılan Müşteri) formülündeki değerlerin yerine kendi miktarlarınızı yerleştirerek sonuca ulaşabilirsiniz. Yani falanca reklam için harcanan maliyeti 1,000 TL olsun. Amacınız da bu yönlendirme ile sitenize gelen kullanıcıların belirlediğiniz formu doldurması olsun. Sitenize yönlendirilip formu dolduran kişi sayısı da 50 olsun. Burada CPL = 1,000 / 50 şeklinde bir hesaplama yapılır. Buradaki CPL 20’dir.

Sözlükte Keşfet

Bulut Sunucu (Cloud Server)

Bulut sunucular, veri ve dosya depolama işlemlerinin birçok noktadan esnek bir biçimde gerçekleştirilmesi...

Hadoop

Hadoop, verileri işleme ve depolama için geliştirilen açık kaynaklı yazılım araçlarına verilen genel...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları