Müşteri Edinme Maliyeti (Customer Acquisition Cost – CAC)

Müşteri edinme maliyeti (Customer Acquisition Cost - CAC), basitçe ifade etmek gerekirse bir müşteri elde etmek için ne kadar para harcadığınız anlamına geliyor.

Müşteri Edinme Maliyeti (Customer Acquisition Cost – CAC)

Müşteri edinme maliyeti (Customer Acquisition Cost – CAC), basitçe ifade etmek gerekirse bir müşteri elde etmek için ne kadar para harcadığınız anlamına geliyor. Bir işletmeye müşteri kazandırmak için gereken bu maliyet, potansiyel müşteriler ile ilgili tüm harcamaları, reklamları, teşvikleri içeriyor. Müşteri edinme maliyetinin yüksek olduğu durumlarda genelde bunun birkaç gerekçesi vardır. En önemli nedenlerden biri rekabet ortamının fazla olmasıdır. Bir sektörde rekabet ne kadar artarsa, müşteri edinme maliyeti, yani CAC da ona paralel olarak artabilir. Müşteri edinme maliyetinin, mevcut müşterileri elde tutmak için yapılan masraflardan katbekat fazlası olduğu da bir gerçek. Mevcut müşterilere sunulan ürün ya da hizmetler şirketlerin / markaların daha az masraf yapması anlamına gelse de, bir markayı büyütmek için bir noktadan sonra mutlaka yeni müşteri edinmek gerekiyor. Müşteri edinme maliyeti, bir müşteri edinmek için ne kadarlık bir bütçeye ihtiyacınız olduğunu anlamanız açısından da önemlidir. Peki müşteri edinme maliyeti, yani CAC nasıl hesaplanabilir?

Belirli bir dönem içerisinde, tüm pazarlama çalışmaları için yapılan masrafların, bu süre içerisinde kazanılan müşteri sayısına bölünmesi formülünü kullanabilirsiniz. Örneğin bir ayakkabı markası, 1 ay içerisinde pazarlama çalışmaları için 1,000 TL para harcadı diyelim. Bu 1 ay içerisinde de 100 yeni müşteri kazandığını varsayalım. O zaman, bu markanın söz konusu 1 ay içerisindeki müşteri edinme maliyeti 1000 / 100 işlemine göre 10 TL’dir. CAC hesaplaması yaparken, pazarlama çalışmalarınıza dahil olan tüm kanalları bu hesaplama içerisine dahil edebilirsiniz. Her bir kanal üzerinden de müşteri edinme maliyetinizi ayrı ayrı hesaplamanız mümkün. Google Ads reklam kampanyalarınız ile ilgili müşteri edinme maliyetinizi, SEO çalışmaları için ayırdığınız bütçeyi ya da sosyal medya kanalları üzerinden yaptığınız tanıtım & reklam çalışmalarını ayrı ayrı hesaplayabilirsiniz. Böylece her bir kanal için çıkan sonuçları ayrı ayrı öğrenebilirsiniz. CAC maliyetinizin yüksek ya da düşük olması neyi ifade eder? Yüksek ise reklam ve pazarlama stratejinizde birtakım yanlışlar vardır ve bunları tespit edip yeni bir pazarlama stratejisi kurmanız gerekir. Maliyet yüksek ise daha fazla reklam çalışması yapmak gerekebilir ki bu da işletmenin zarara uğraması anlamına gelebilir. CAC düşük ise reklam maliyetleri de düşüyordur. Bu da doğal bir süreç olarak kârlılık anlamına geliyor.

Sözlükte Keşfet

Dofollow Link

Dofollow link, arama motoru botlarına, bir web sitesine yönlenen backlink’i takip edebilme izni...

Hreflang Etiketi

Hreflang etiketi, içeriklerinizin farklı dil ve bölge hedeflerine de ulaşmasını sağlayabilen bir HTML...

Kirli Veri (Dirty Data)

Kirli veri, işletmeler için hatalı, eksik, tutarsız veya yanlış olan verileri ifade etmektedir....

Talep Tahmini

Talep tahmini nedir bakıldığında; bir ürün veya hizmetin gelecekte ne kadar talep edilebileceğini...

ETL

ETL, verileri sistematik bir şekilde toplamak ve işlemek için kullanılan bir yöntemdir.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları