Google Etiket Yöneticisi (Google Tag Manager – GTM)

Google etiket yöneticisi (Google Tag Manager - GTM), web sitenize / uygulamanıza eklemeniz gereken etiketleri tek bir yerden yönetmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır.

Google Etiket Yöneticisi (Google Tag Manager – GTM)

Google etiket yöneticisi (Google Tag Manager – GTM), web sitenize / uygulamanıza eklemeniz gereken etiketleri tek bir yerden yönetmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır. GTM’yi kullanarak web sitenize eklemeniz gereken tüm etiket ve kodları tek bir panel üzerinden ekleyebilir, yönetebilirsiniz. Bu sayede hangi etiketlerin hangi durumlarda tetikleneceğine de kolayca karar vermeniz mümkün. Üstelik, Google etiket yöneticisi sayesinde web sitenizi ziyaret edenlerin hareketlerini izleyebilir, gerçekleşmesini istediğiniz kullanıcı davranışlarının akıbetini takip edebilirsiniz. Sunduğu kullanım kolaylığı sayesinde oldukça rağbet gören Google etiket yöneticisi, yazılımcıların geliştirdikleri web sitelerinde / uygulamalarda çalışacak tüm kodları tek bir sistemden yönetmelerini de sağlar. Hem pazarlamacıların hem de web geliştiricilerinin işlerini katbekat kolaylaştıran GTM ile yapabileceğiniz pek çok işlem var. Örnek vermek gerekirse; web sitelerine eklenen script ve etiketlerin tek bir yerden yönetilebilmesi bu aracın sunduğu en harika hizmetlerden biri. Hangi etiketlerin hangi koşullar altında tetikleneceğini düzenlemek için de Google etiket yöneticisini kullanabilirsiniz.

Google Analytics ve Google Ads hesaplarınız ile de entegre bir şekilde çalışabilen GTM, bu sayede Google Analytics ile ilgili tüm aksiyonlarınızı kendisi üzerinden gerçekleştirmenizi de sağlayabilir. Facebook’a verdiğiniz reklamların performansını takip etmenizi sağlayan Facebook Pixel kodunu da GTM üzerinden tetikleyebilirsiniz. Google’ın sunduğu ve işletmelerin ciddi ölçüde kâr elde etmesini sağlayabilen Google Ads ile ilgili dönüşüm, yenide pazarlama gibi işlemleri de Google etiket yöneticisi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. GTM’yi iyi bir şekilde kullanabilmek için, konuyla ilgili terimleri de iyiden iyiye bilmeniz elzemdir. Örneğin, etiket (tag) bir web sayfasında yürütülen koddur. Google etiket yöneticisinde kullanılan etiketlerin çoğu da web sitenizden üçüncü bir tarafa bilgi gönderebilmeniz için vardır. Tetikleyici denilen trigger terimi de bir etiketin hangi şartlar altında çalışacağını belirler. Örneğin, bir etiketin yalnızca ana sayfada çalışacağını belirlemek için ilgili etiketi tetiklemeniz gerekir. Templates denilen şablonlar da Google etiket yöneticisine teknik olarak fazla hâkim olmayanların, GTM’yi kolayca kullanabilmesini amaçlamakta. GTM’ye bir Google hesabından giriş yaparak karşınıza çıkan hesap kurulum işlemlerini takip edebilir ve böylece Google etiket yöneticisini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Geri Bağlantı (Backlink)

Geri bağlantı, genel kullanımıyla backlink, bir internet sitesinin başka bir internet sitesine yönlendirme...

Dofollow Link

Dofollow link, arama motoru botlarına, bir web sitesine yönlenen backlink’i takip edebilme izni...

Veri Kalitesi (Data Quality)

Veri kalitesi; benzersizlik, alaka düzeyi, netlik, tutarlılık gibi kriterlerin sağlanıp sağlanamadığına göre ölçülebilir.

Meta Data

Meta Data, kendi dışındaki verileri yapılandırarak tutarlı biçimde açıklamaktadır. Diğer verilerdeki bilgileri zenginleştirerek...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları