Arama Hacmi (Search Volume)

İnternet kullanıcılarının en çok, en az vs. arattığı sözcük ve sözcük gruplarını ifade eden arama hacmi, metninizi SEO uyumlu hale getirmenizi sağlar.

Arama Hacmi (Search Volume)

SEO uyumlu makale / yazı çalışmalarında yazarların ihtiyaç duyduğu önemli bilgilerden biri arama hacmi (Search Volume). İçeriklerin arama motorları için optimize edildiği ve böylece arama sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almasını sağlayan SEO, dijital pazarlama sektörünün de vazgeçilmez çalışmalarından biri. SEO çalışmaları denildiğinde akla ilk gelen çalışmalardan biri olan anahtar kelimelerde de arama hacmi göz ardı edilemez. Arama hacmi, yani Search Volume anahtar kelimeler hakkında bilmeniz gereken ilk kavramlardan biri. SEO uyumlu makalelerde, metinlerde yer alması için seçilen anahtar kelimelerin arama hacmine bakılır. İnternet kullanıcılarının en çok, en az vs. arattığı sözcük ve sözcük gruplarını ifade eden arama hacmi, metninizi SEO uyumlu hale getirmenizi sağlar. Çoğu yazar da yazacağı SEO uyumlu metin için yüksek arama hacimlerine sahip sözcük veya sözcük gruplarını dikkate alır. Bu, bir yanıyla gerekliyken bir yanıyla da aldatıcı olabilir. Örneğin, ayda 10,000 arama hacmine sahip olan bir anahtar kelime her zaman çok kazandıracağının garantisini veremez. Kullanıcıların bir ürün / hizmet satın almak için değil, sadece öğrenmek, bilgi almak için çokça arattığı anahtar kelimeler de vardır.

Hava durumu, yemek tarifi, diyet gibi sözcük ve sözcük grupları yüksek arama hacimlerine sahiptir, ancak bu gibi durumlarda kullanıcılar genellikle bir bilgi almak ister. O nedenle ürün / hizmet satışa sunan ve kâr elde etmek isteyen bir işletmenin web sitesinde bu anahtar kelimelerin her zaman kazandıracağının bir garantisi olmaz. Yine de bu tür sözcükler, ana anahtar kelime olarak da ilgili pek çok metinde geçmelidir. Öte yandan düşük bir arama hacmine sahip, “Long Tail” denilen uzun kuyruklu anahtar kelimeler de kazanmanızı sağlayabilir. “Mezuniyette giyilecek ayakkabı”, “kablosuz kulak içi kulaklık” gibi arama hacmi düşük anahtar kelimelerin dönüşüm oranı da genellikle daha avantajlıdır. Kullanıcının aradığı ürünün detaylarını daha fazla verdiği bu tür Long Tail sözcükler, daha kolay hedefleme yapmanız için de avantaj sağlar. Dolayısıyla arama hacmi düşük anahtar kelimeler, başarı ve kâr getirmez gibi mutlak bir gerçek söz konusu değildir. SEO’da anahtar kelimelerden biri olan Long Tail’i ise Head ve Body takip eder. Head; arama hacminin çok fazla olduğu anahtar kelimeleri ifade eder. “Ayakkabı”, “telefon fiyatları”, “tablet fiyatları” gibi genellikle bir ya da birkaç sözcükten oluşur. Body de iyi arama hacmi sunar, ancak Head anahtar kelimelerinden farklı olarak daha çok 2-3 kelimelik ifadeler bu gruptadır. İyi bir SEO uyumlu metin / makale için kaliteli içerik arama hacmi hem yüksek hem de düşük anahtar kelimeler ile layıkıyla bir araya gelirse başarı da kuvvetle muhtemeldir.

Sözlükte Keşfet

NoSQL

İlişkisel olmayan veri tabanı anlamına gelen NoSQL, verileri depolamak ve almak üzerine yönetilen...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları