Çapraz Pazarlama (Cross Marketing)

Çapraz pazarlama (Cross Marketing), müşterilerin satın almaya karar verdiği ürün ile ilişkisi olan başka ürünleri de onlara teklif etmeyi sağlayan bir pazarlama tekniğidir.

Çapraz Pazarlama (Cross Marketing)

Çapraz pazarlama (Cross Marketing), müşterilerin satın almaya karar verdiği ürün ile ilişkisi olan başka ürünleri de onlara teklif etmeyi sağlayan bir pazarlama tekniğidir. Bu teknik, şirketlerin satın alınan / alınması planlanan ürün ya da ürünler ile alakalı diğer ürünlerini de satışa sunmaya çalışmasıdır. Bu açıdan, şirketlerin / firmaların cirolarını yükseltme şansı sağlayan çapraz pazarlama, dijital pazarlama ve e-ticaret sektöründe de çokça tercih edilir. Örnekse; bir teknoloji mağazasına gidip akıllı telefon satın alan bir müşteriye o telefon ile ilgili ekran koruyucu, koruyucu kılıf gibi ürünler sunmak çapraz pazarlamaya girer. E-ticaret siteleri de bu tekniği internet ortamındaki kullanıcılar / müşteriler için kullanır. Dünyanın önde gelen e-ticaret sitelerinin yaygın olarak kullandığı çapraz pazarlama (Cross Marketing), mesela “bu ürüne bakanlar şunlara da baktı” şeklinde hayata geçirilebiliyor. Böylece internet üzerinden alışverişe başlayan müşterilere, satın aldıkları ürünle ilişkilendirebilecekleri farklı ürünler de sunulur. E-ticaret sitelerinde ufak çaplı indirimler ile iki ürünün birleştirilmesi ve müşterilere aynı anda sunulması da çapraz pazarlama alanında görebileceğiniz popüler bir uygulama. Örneğin, bir LCD ekran televizyon alan müşteriye, televizyonun yanında askı aparatını da daha uygun bir fiyata sunmak, böylece ikisinin tek seferde daha indirimli olarak alınması gibi.

Çapraz pazarlamayı nasıl yapacağınız ile ilgili çeşitli metotlar da var. Bunlardan biri sunduğunuz alternatif sayısıdır. Mesela, müşteriye satın almaya karar verdiği ürünün yanında 100’e yakın ürün sunarsanız bir kafa karışıklığı kaçınılmaz olabilir. Bu nedenle de müşteri bu seçenekler arasından hangisini tercih edeceğine karar veremeyebilir. Belirli sayıda seçenek sunarsanız, satın alınan asıl ürünün yanında bu önerilerden birinin seçilme ihtimali de daha yüksektir. Asıl ürünün yanında daha ucuza alınabilecek ürünün teklifini, müşteri ödeme yapmadan sunmanız da mantıklı olacaktır. Aksi halde ödeme işlemlerini tamamlayan bir müşterinin geri dönüp sunduğunuz teklifi incelemesi de düşük bir ihtimal. Çok ısrarcı olmak da müşteriye bezdirebilir. Bu nedenle müşteriye önerdiğiniz ürünleri ödeme sayfası ya da ürün sayfasında sunmanız yeterli. Her sayfayı bu öneriler ile doldurmak müşterinin rahatsız olacağı bir deneyime neden olur. Doğru ürünleri teklif etmeniz de kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Bir çapraz pazarlama tekniği uyguluyorsanız, yaptığınız tekliflerin müşterilerin aldıkları asıl ürün ile alakalı olması gerekir. Örnek vermek gerekirse bebek arabasının yanında pil, kulaklık, mouse gibi ürünler yerine ateş ölçer, pişik kremi gibi ürünler önerebilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Bulut Sunucu (Cloud Server)

Bulut sunucular, veri ve dosya depolama işlemlerinin birçok noktadan esnek bir biçimde gerçekleştirilmesi...

Hedef Kitle

Hedef kitle, gerçekleştirilen faaliyetlerin muhatabı olarak kabul edilen belirli demografik gruplardır.

Meta Data

Meta Data, kendi dışındaki verileri yapılandırarak tutarlı biçimde açıklamaktadır. Diğer verilerdeki bilgileri zenginleştirerek...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları