Beyaz Şapka SEO (White Hat SEO)

Beyaz şapka SEO (White Hat SEO), arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarında kullanıcılara odaklanan, arama motoru kural ve politikalarına uygun optimizasyon süreçlerini ifade eder.

Beyaz Şapka SEO (White Hat SEO)

Beyaz şapka SEO (White Hat SEO), arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarında kullanıcılara odaklanan, arama motoru kural ve politikalarına uygun optimizasyon süreçlerini ifade eder. Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarının kendine ait kural ve politikaları vardır ve SEO çalışmalarında bunları dikkate alarak uygulayacağınız stratejiler beyaz şapka SEO içerisine girer. Bu açıdan SEO çalışmalarında mutlaka öncelemeniz, hesaba katmanız gereken beyaz şapka SEO, arama motoru sonuç sayfalarında öne çıkmak isteyen web sitelerinin / sayfalarının özen göstermesi gereken kurallar bütünüdür. Web sitelerinde uzun vadeli bir yatırım yapmak isteyenlerin kullandığı bu kurallar bütününe, “etik SEO” adı da verilir. Adından da anlaşılacağı gibi SEO çalışmalarının etik bir şekilde yürütülmesi anlamına da gelen beyaz şapka SEO teknikleri pek çok maddede toplanabilir. Arama motoru botlarının kendi algıladığı kurallara göre sitenizi oluşturursanız, bu beyaz şapka SEO çalışmalarını da başarıyla gerçekleştirdiğiniz anlamına gelir. Bu teknikler arasında örneğin, anahtar kelime çalışmaları oldukça önemlidir. Sitenizdeki metnin içeriğini, ne ile ilgili olduğunu arama motoru botları anahtar kelimeler sayesinde anlayıp ilgili kullanıcıların karşısına bu metinleri / içerikleri çıkarabilir. Mesela spor ayakkabı satışı gerçekleşen bir web sitesinde yazılacak metinde “spor ayakkabı”, “spor ayakkabı fiyatları”, “spor ayakkabı modelleri” gibi anahtar sözcükler metnin doğal akışı içerisinde yer almalıdır.

Meta etiketler de beyaz şapka SEO teknikleri arasında yer alır. Description (açıklama) ve Title (başlık) meta etiketleri sitenize ziyaretçi çekebilmeniz için gereklidir. Arama sonuç sayfalarında kullanıcıların karşısına çıkan sonuçların başlık kısmını ve hemen altındaki birkaç cümlelik açıklama kısmını bunlar oluşturur. Dolayısıyla Description ve Title meta etiketlerinin de iyi olması gerekir. Bir web sitesinin hızını, hız testi aracılığıyla tespit edip mevcut yavaşlığın önüne geçmek de önemlidir. Kullanıcılar, sayfası 3-4 saniyeden fazla bir sürede yüklenen web sitelerini terk etme eğilimindedir. Bu açıdan site hızınızı iyileştirmek de beyaz şapka SEO teknikleri arasındadır. İçeriklerinizin kaliteli ve alakalı olması da bu gruba girer ve bu içeriklerde doğru bir şekilde kullanılmış anahtar kelimeler de elzemdir. Aksi halde, alakasız pek çok anahtar kelimenin tekrarlanarak bir metne yedirilmesi siyah şapka SEO’ya girer ve bu, arama motorları tarafından cezaya maruz bırakılmanıza bile neden olabilir. Dijital pazarlama faaliyetlerinde bulunanlardan seyahat bloğu açanlara kadar web sitesinin kullanıcı odaklı olmasını isteyen her web yayıncısı, beyaz şapka SEO tekniklerine önem vermelidir. Robots.txt komut dosyası da etik, yani beyaz şapka SEO tekniklerinde önemli bir yere sahip. Robots.txt arama motoru yazılımlarına, sitenizin hangi bölümlerinin dizine eklenebileceğini, hangi dizini taraması gerektiğini belirtir. Özetle; web sitenizi kullanıcıların yararına şekilde tasarlamak aslında beyaz şapka SEO tekniklerini de uygulamanız anlamına gelir.

Sözlükte Keşfet

Database Shrink

Database Shrink, veri tabanı performansını artırmak için gerçekleştirilen küçültme ve temizleme işlemidir.

Bot (Crawler)

Bot (Crawler), web sitelerini kendi belleğine almak için World Wide Web (www) üzerinde...

Lazy Loading

Lazy Loading, görsel yoğunluğu ve sayfa uzunluğunun fazla olduğu web sitelerinde, sayfaların daha...

R Programlama Dili

R, istatistik ve veri analizi alanlarında kullanın bir programlama dilidir. Açık kaynaklı bir yazılım...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları