Vlogger

Vlogger, “video blog” kelimesinin kısaltması olan vlog teriminden türemiştir ve belirli konularda video formatında blog içerikleri paylaşan kullanıcılara denir.

Vlogger

Vlogger, “video blog” kelimesinin kısaltması olan vlog teriminden türemiştir ve belirli konularda video formatında blog içerikleri paylaşan kullanıcılara denir. Dolayısıyla Vlogger’dan önce Vlog kavramını iyi analiz edip öğrenmek de işe yarayabilir. Özellikle 2010’lu yıllarda web ortamında blogların yükselişi söz konusuydu. Modadan seyahate, yemek tariflerinden kişisel görüş bildiren yazılara, sanattan siyasete pek çok temaya sahip olan bu yazı ağırlıklı bloglar, aslında meraklısı için bugün de popüler. Bununla beraber, görselliğin giderek bayrağı devralması ile yeni bir terim de ortaya çıktı ve blog mantığına uygun olduğundan ona “video blog” dendi. Bu iki sözcüğün birleşmesi ile doğan “vlog” da Vlogger’ların çektiği videolar anlamına geldi. Kısaca Vlog ve Vlogger kavramlarını böyle açabiliriz. Üstelik demin de bahsettiğimiz gibi görselliğin hâkim olduğu günümüz internet çağında yazı içerikli bir blog fikrindense sayısız internet kullanıcısı videolara, görsellere kayıyor. Örneğin, makyaj en popüler Vlog konularından biri. Almayı düşündüğünüz makyaj malzemesinin içeriğini tabii ki okuyabilirsiniz ama bu tema, özellikle görsel merakın da olduğu bir konuya sahip.

Dolayısıyla dünyada, Türkiye’de popüler pek çok makyaj temalı Vlogger var. Nasıl ki Youtube videoları çekenlere Youtuber, bloglarda yazı kaleme alanlara da Blogger deniyorsa, videolu blog çekenlere de Vlogger denmekte. Peki video denildiği zaman akla ilk gelen online mecralardan biri olan Youtube’da Vlogger olmak ne demek? Bunun Youtuber’lıktan ne farkı var? Vlogger, aslında yazı odaklı Blogger’ın bir benzeri. Blogger yazar, Vlogger video çeker. Bu açıdan bilgilendirici, eğitici, kullanıcıların pek çok sorusuna yanıt veren içeriklerin olduğu vloglara sahip Vlogger’lar Youtuber’lardan biraz ayrılmakta. Anlatmak istediklerini düzenli olarak kayda alıp video formatında paylaşan Vlogger, bugünün en popüler mesleklerinden biri olarak da bilinmekte, çünkü pek çok Vlogger hobileri ile ilgili çektikleri vloglardan para kazanabilmekte. Vlogger olmak için Youtube’da içerik üretmek mecburi olmasa da bugünün en popüler video sitesi Youtube olduğundan bir Vlogger için de altın yumurtlayan tavuk orası olabiliyor. İyi bir kamera, tripod, konu ya da alan belirlemek, kanal adı belirlemek, profil oluşturmak, sürekliliğe önem vermek Vlogger olma yolunda dikkate almanız gereken şartlardan bazıları denebilir.

Sözlükte Keşfet

Hreflang Etiketi

Hreflang etiketi, içeriklerinizin farklı dil ve bölge hedeflerine de ulaşmasını sağlayabilen bir HTML...

Python

Python, nesne odaklı yüksek seviye programla dili olarak piyasaya sürülmüştür. Web uygulamaları, yazılım...

Brotli

Brotli, internet sitesindeki içerik veya dosyaların belli oranlarda küçültülmesini ve böylece web sitelerinin...

R Programlama Dili

R, istatistik ve veri analizi alanlarında kullanın bir programlama dilidir. Açık kaynaklı bir yazılım...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları