Edinme Başına Maliyet (Cost Per Action – CPA)

Edinme başına maliyet reklam modelinde istediğiniz işlem (satın alma, form doldurma vs.) yapıldığında ücretlendirme gerçekleştirilir.

Edinme Başına Maliyet (Cost Per Action – CPA)

Edinme başına maliyet (Cost Per Action – CPA), reklam kampanyalarınız ile ilgili ne elde etmek istediğinizi anlamanıza, harcadığınız paranın ulaşılmak istenen hedeflerin neresinde olduğunu kontrol etmenize yarar. Dijital bir pazarlama süreci içerisinde, söz konusu reklam kampanyalarının belirli işlemler sonucundaki etkisinin birin maliyeti olan CPA’ya göre bu işlemler bir satın alma, form doldurma, dosya indirme, uygulama yükleme vs. olabilir. Edinme başına maliyet reklam modelinde istediğiniz işlem (satın alma, form doldurma vs.) yapıldığında ücretlendirme gerçekleştirilir. Bu açıdan e-ticaret sektörü için de oldukça kullanışlı bir reklam modelidir. Pazarlaması yapılan bir ürünün / hizmetin alınması, yani dönüşümü noktasında toplam maliyeti ölçen edinme başına maliyet, bu nedenle işlem başına maliyet adı ile de bilinir. Yapılan reklam kampanyaları yatırımının parasal açıdan getirisinin öngörülebilmesine olanak tanır. Bu modelde, web sitenizde ya da reklam kampanyalarınızdaki etkileşim oranları önemli değildir. Bu etkileşimler sonucunda sizin istediğiniz işlemlerin (satın alma gibi) yapılıp yapılmadığı, ne kadar gerçekleştiği önemlidir.

Yeni müşterilerinizin size ne kadar maliyet oluşturacağına dair tahminlerde bulunmanız açısından da edinme başına maliyetten gelen bilgiler kullanılabilir. Ayrıca ilk cümlelerde belirttiğimiz gibi reklam stratejilerinizin yeterli olup olmadığı noktasında da edinme başına maliyet aracılığıyla bir fikir yürütmeniz mümkün. Peki edinme başına maliyet nasıl hesaplanır? Bunun için reklam kampanyanıza harcadığınız maliyeti, edinme miktarına, yani dönüşüme bölebilirsiniz. Örneğin, reklam kampanyanız için 1000 TL bütçe ayırdığınızı farz edelim. Reklam kampanyanızdan elde ettiğiniz satış oranı da 100 TL olsun. Buna göre bu kampanyanın edinme başına maliyeti 1000 / 100 = 10 şeklindedir. Yani böyle bir kampanyanın edinme başına maliyeti, CPA’sı 10 TL’dir. CPA değeri ne kadar az ise dönüşüm olarak belirlenen unsura da o kadar düşük maliyet ile ulaşırsınız. Bu da kârı artırmanın önemli bir yoludur. Buradaki optimizasyon süreci örneğin 1000 TL maliyet ile daha fazla dönüşüm elde etmek, böylece CPA’yı daha düşük tutmakla alakalıdır. Fakat bunu yaparken dönüşüm oranını, yani kullanıcıların / müşterilerin satın alma vs. eylemlerini azaltmaya sebep olunmamalıdır. Gün içerisinde saat dilimlerine ve günlere göre performansını ölçmeniz de elzem.

Sözlükte Keşfet

Oturum (Session)

Oturum, en kısa haliyle, herhangi bir tarayıcı üzerinde açılan bir sayfadaki kullanıcı bilgilerinin...

Etiket (Tag)

Bir içeriğin kolayca kategorize edilebilmesi için oluşturulan belirteçlere etiket (Tag) denir.

HTTP Durum Kodları: 4xx

4xx durum kodları, erişilmek istenen web sitesine / sayfasına ulaşılamadığı zaman ortaya çıkan...

Viewport

Viewport, kullanıcıların bir web sayfasında görüntüleyebildiği alanların tamamına deniyor.

Host

Bir web terimi olarak Host, kullanıcıların ağ ya da modem aracılığıyla erişebileceği, veri...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları