Organik Arama (Organic Search)

Organik arama, arama motorları üzerinde herhangi bir arama sorgusu yapıldğında ücretli reklamlardan sonra gösterilen sonuçlar anlamına gelir.

Organik Arama (Organic Search)

Organik arama, arama motorları üzerinde herhangi bir arama sorgusu yapıldığında ücretli reklamlardan sonra gösterilen sonuçlar anlamına gelir. Organik arama; anahtar kelime, aramanın yapıldığı cihaz, kullanıcının konumu ya da gelen bağlantılar gibi pek çok faktörden etkilenerek sıralanır. Arama motorlarında üst sıralar genellikle reklam içeriklerine ayrılır. Bir içeriğin reklam olduğu, başlığının hemen altında belirtilen “Reklam” etiketlerinden kolaylıkla anlayabilirsiniz. Organik arama sonuçlarıysa bu içeriklerin hemen altında sıralananlardır. Organik aramalar web sitenize gelen en değerli trafik olarak kabul edilir; çünkü ücretli kanallar ya da yönlendirme kanalları gibi diğer trafik türlerine kıyasla organik aramaların dönüşüm sağlama olasılığı daha fazladır. Zira bir kullanıcı arama motoruna kendi amacına uygun bir anahtar kelime yazıp sizin sayfanıza yönlenir. Böylece aradığı ürüne ya da hizmete direkt ulaşarak web sitenizin trafiğini satışa/tıklamaya dönüştürebilir. Reklam içerikleri ise belirli bir ücret karşılığında oradadır ve organik arama yapan kullanıcının amacına ulaşmasında yeterli olmayabilir. Ayrıca web sitenizin organik aramalardan faydalanabilmesi için SERP’te tıklamaların en yoğun olduğu ilk 5 sonuç içinde yer alması gerekir.

Organik arama ile ücretli arama arasındaki en temel fark birinin belli bir ücret karşılığında, diğerininse tamamen arama motoru algoritmaları çerçevesinde oluşturulmuş olmasıdır. Ücretli reklamlar, tıklama başına ödeme yöntemiyle çalışan uygulamalardır ve bazı ara metrikleri dikkate alır. Reklam başlığı, kullanıcının lokasyonu, kullanılan cihaz, arama sorgusu, açılış sayfasının alaka düzeyi ve en yüksek açık artırma tutarı gibi ölçümlere dayanan ücretli arama sistemindeki en büyük avantaj sonuçların hemen gelmesidir. Herhangi bir konuda kampanya oluşturduğunuzda reklamlarınız arama sonuçlarında gösterilmeye başlayacak ve siz de web sitenize trafik alacaksınız. Tabi, kullanıcılar sizin reklamınıza her tıkladığında belli bir ücret ödemek zorunda olduğunuz için dönüşüme göre yatırım getirisini iyi hesaplamış olmanızda fayda var. Oysa organik aramalarda herhangi bir ücret ödenmediğinden ötürü site sahipleri için bir kayıp da söz konusu değil. Tam aksine, organik aramayla web siteniz ya da blog sayfanız üzerine gelen bir ziyaretçinin sizin hedeflediğiniz dönüşümü gerçekleştirmesi an meselesi. Organik arama trafiği elde etmenin tek yolu da web sitenizi SEO uyumlu hale getirmenizden geçer.

Sözlükte Keşfet

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları