Öngörücü Analiz (Prescriptive Analytics)

Öngörücü analiz, kestirimsel analizin bir parçası olup yeterli bilgiye ulaşıldığında ve gerekli koşullar karşılandığında üzerinde çalışılan işleri işleme koymak veya sonuçları öngörmek için kullanılmaktadır.

Öngörücü Analiz (Prescriptive Analytics)

Öngörücü Analiz (Prescriptive Analytics)

İngilizcesi “Prescriptive Analytics” olan öngörücü analiz, tahmine dayalı modelleme ve analiz yapan bir öğrenim mekanizmasıdır. Sadece tahminde yürütmekle kalmaz ve ne yapılması gerektiğine dair de önerilerde bulunmaktadır. Bu sistemler gerekli öngörülerini oluştururken iş kuralları, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veri gibi pek çok karmaşık verileri değerlendirmektedir. Aynı zamanda yapay zeka algoritmalarına sahip olan öngörücü analiz sitemleri bu algoritmalar ile devamlı yenilenen veri akışını sistemine ekleyerek analiz etmektedir.  Bu durum öngörücü analiz sisteminde büyük verinin değerlendirilmesini ve anlamlı bağlantılar çıkarmasını ve olma ihtimali yüksek tahminler yürütmesini kolaylaştırmaktadır. Bu sistem başarı ve başarısızlıklardan beslenerek iç görüleri kullanıcılara aktarmaktadır. İşletmeler bu sistemden karar alma noktasında karlı işler yapabilmeleri için tercih etmektedir.

Kestirimsel analizin bir parçası olan öngörücü analiz, yeterli bilgiye ulaşıldığında ve gerekli koşullar karşılandığında üzerinde çalışılan işleri işleme koymak veya sonuçları ön görmek için kullanılmaktadır. Bu aşamada farklı işler arasından seçim yapılmakta ve mevcut iş kuralları üzerinden analizler yapılmaktadır. Öngörücü analiz, mevcut verileri inceleyerek olası senaryoları değerlendirir ve belirli bir süre içerisinde neler olabileceğine dair olumlu veya olumsuz öngörülerde bulunmaktadır. Böylece işletmeler veya proje geliştiriciler iş stratejilerini bu öngörülere göre değerlendirebilir. Öngörücü analizde bulunurken çeşitli makine öğrenimleri yapay zeka, istatistik bilimi, pazar araştırmaları, uzman görüşleri gibi pek çok kaynak kullanılarak yapılmaktadır.  Bu sonuçlarda elde edilen analiz sonuçları belirsizlik dereceleri ile sunulmaktadır. Öngörücü analiz ile hem tamamlayıcı hem de tahmine dayalı veriler sunulmaktadır. Böylece eyleme dönüştürülebilir veriler üzerine odaklanılmaktadır. Aynı zamanda gelecekteki fırsattan nasıl yararlanılır, riskler nasıl azaltılır gibi sorulara yanıtlar vermektedir. Bir çeşit iş analitiği modeli olan öngörücü analiz diğer iş analitiği süreçleri ile bağlantılıdır. Tüm bunların yanında gerek teknolojide gerek sektörde yen teknolojilerin yaygınlaşması da sağlamaktadır. Çeşitli algoritmalar bu analiz ile bir hedefe yönelik uyarlanarak iş performansını arttırmaya yönelik gibi işlemler için kullanılmaktadır. Ayrıca iş stratejileri oluşturmak, yenilikleri takip etmek için bir araç olarak kullanılmaktadır. Fakat tüm bunlar bir öngörü olup analiz sonuçlarının rehber niteliği taşıdığı unutulmamalıdır.

Sözlükte Keşfet

Veri Kalitesi (Data Quality)

Veri kalitesi; benzersizlik, alaka düzeyi, netlik, tutarlılık gibi kriterlerin sağlanıp sağlanamadığına göre ölçülebilir.

Mantıksal Analiz Platformu

Mantıksal analiz platformu, kurumsal ihtiyaçlara cevap verecek şekilde tasarlanmış olan sınırsız özelliklere sahip...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları