Davranış Analizi (Behavioral Analytics)

Davranış analiz, insanların çeşitli alanlardaki tutumlarını, duygularını ve düşüncelerini ortaya çıkarmak için kullanılan bir analiz yöntemidir.

Davranış Analizi (Behavioral Analytics)

Davranış analizi, insanların davranışlarındaki ve tutumlarındaki temel nedenleri ortaya çıkarmayı amaçlayan bir analitik yöntemdir. Pazarlama ve satış profesyonellerinin tüketici gözüyle bakarak gerçekleştirildiği bu analiz yöntemiyle toplanan veriler, kişilerin çeşitli araçlarla nasıl ilişki kurduklarını ortaya çıkarır. Özellikle e-ticaret araçları, sosyal medya uygulamaları ve oyunların tüketici tutumuna cevap verebilecek şekilde geliştirilmesi için bu tür araştırmaların sunduğu veriler oldukça önemlidir. Çünkü kullanıcı davranışları izlenerek elde edilen veriler belirli alanlardaki talepleri ve hareketleri gösterir. Böylece marka ve kurumlar tüketici tutumlarına özel ürünler hazırlayabilmektedir. İngilizce karşılığı “Behavioral Analytics” olan bu yöntem farklı alanlar üzerinde de kullanılır.  Yapay zeka geliştirme süreçleri ve makine öğrenimi gibi teknolojik alanlarda da bu bu analiz yönteminin işlediğini söylemek mümkündür. Davranış analizi kullanılan sektörler ve disiplinleri şu şekilde sıralamak mümkün:

  1. Kullanıcı Deneyimi: Davranış analizinde web sitesi veya mobil uygulama gibi platformlardaki etkileşimleri incelenerek kullanıcı tutumları değerlendirilir. Kullanıcıların hangi özellikleri kullandığı ve söz konusu platformda ne kadar zaman harcadığı gibi veriler kullanıcı deneyimin geliştirmek için kullanılır.
  2. Satış ve Pazarlama: Davranış analizi pazarlama ve satış stratejilerini optimize etmek için de kullanılabilir. Dönüşüm oranları, reklamlara tıklama oranları ve kampanya performansı gibi veriler bu analiz yöntemiyle saptanabilir.
  3. Ürün Geliştirme: Ürün veya hizmet geliştirme süreçlerinde kullanıcı tutumlarını belirlemek başarılı bir dönüşüm yakalamak için oldukça önemlidir. Davranış analiziyle kullanılan üründen memnuniyet durumu ve eksik olan yönler belirlenebilir.
  4. Güvenlik Değerlendirmeleri: Davranış analiziyle dolandırıcılık veya kötü niyetli tutumlar da tespit edilebilir. Kullanıcıların alışılmışın dışındaki tutumları izlenerek potansiyel tehdit içeren durumlarda güvenlik önlemleri alınabilir.

Günümüzde davranış analizi yöntemi farklı teknolojilerle desteklenerek hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Çünkü yapay zeka sistemleri, çeşitli analiz araçları ve büyük veri analiz sistemleri gibi araçlar kullanıcı davranışlarını izlemek için gerekli kaynakları sunar.

Sözlükte Keşfet

MongoDB

MongoDB, NoSQL (Not Only SQL) açık kaynak kodlu bir veri tabanı yönetimi sistemidir....

Karışık İş Yükü

Karışık iş yükü, tek bir ortamda bulunan farklı hizmet sağlayıcıları olan SLA’ların aynı...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları