Domain Otoritesi (Domain Authority)

Domain otoritesi (Domain Authority), bir diğer adıyla da alan adı otoritesi, web sitelerinin belirli değerler sistemi içerisinde puanlandığı bir sistemdir.

Domain Otoritesi (Domain Authority)

Domain otoritesi (Domain Authority), bir diğer adıyla da alan adı otoritesi, web sitelerinin belirli değerler sistemi içerisinde puanlandığı bir sistemdir. SEO çalışmaları içerisinde de önemli bir yere sahip olan Domain otoritesine göre, bir internet sitesi kalite puanı ne kadar yüksek ise arama sonuçlarında da o kadar iyi sonuçlar elde edebilir. Web sitelerine 1’den 100’e kadar puan verilen bu ölçüm sisteminde, web sitelerinin arama motorlarında ne kadar iyi sıralama alabileceği tahmin edilir. Geçmişte Domain otoritesi, yani alan adı otoritesi için Google Pagerank değerleri baz alınıyordu. Google, alan adlarına 0-10 arası bir değer biçer ve çeşitli zaman aralıklarında bu değerleri güncellerdi. SEO çalışmalarında önemli bir yeri olan Domain otoritesi, buna rağmen SEO çalışmalarının temelini oluşturmalıdır dersek doğru olmaz. Alan adı otoritesi daha çok rakip siteler ile rekabet ederken ölçeceğiniz bir metrik değerdir. Domain otoritesi neye göre oluşturulur?

Bir web sitesinin Domain otoritesi hesap edilirken tüm alt sayfalar ile beraber sitenin geneli baz alınır. Bu kriterlerin başında Domain, yani alan adının uzunluğu önemlidir. Bir web sitesinin alan adı kısmının kısa olması genellikle elzemdir. Çok uzun bir Domain, yani alan adı pek önerilmez. Mobil uyumluluk da Domain otoritesinde yüksek puanlama sınıfına girebilmenizi sağlayabilir. Özellikle günümüzde alışverişten sosyal medya kullanımına kadar akıllı telefonların çokça devrede olduğu kabul edilirse, web sitenizin mobil uyumlu olması, bu noktada kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olması gerekir. Yanıltıcı içeriklerin de web sitenizde yeri olmaması gerekir. Kullanıcılar arama motorlarına girdiği sözcükler, sözcük grupları ile herhangi bir konuya dair merak ettiklerini öğrenmek ister. Bu öğrenilmesi istenen konuya dair bir içeriğe sahipmiş gibi yapan ama aslında öyle olmayan içerikler Domain otoritesini düşürebilir. İç ve dış bağlantılar da Domain otoritesinde yüksek bir puanlama değerine sahip olmanızı sağlayabilir. Sitenin yazılımı, sunucu performansı, Domain yaşı gibi kriterler de iyi bir Domain otoritesi puanlamasına dahil olmanızı sağlayabilir. Bu kriterlerin gerçekleşmediği durumlarda ise düşük puanlama sistemi söz konusudur. Ayrıca web sitenizdeki içerik miktarı, kalitesi de Domain otoritesinde yüksek bir puana sahip olmanızı sağlar. Bu kriterleri karşıladığınız takdirde arama sonuçlarında web sitenizin daha iyi sonuçlara sahip olması da kuvvetle muhtemeldir.

Sözlükte Keşfet

Geri Bağlantı (Backlink)

Geri bağlantı, genel kullanımıyla backlink, bir internet sitesinin başka bir internet sitesine yönlendirme...

Dofollow Link

Dofollow link, arama motoru botlarına, bir web sitesine yönlenen backlink’i takip edebilme izni...

Hedef Kitle

Hedef kitle, gerçekleştirilen faaliyetlerin muhatabı olarak kabul edilen belirli demografik gruplardır.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları