Ağızdan Ağza Pazarlama (Word Of Mouth Marketing – WOMM)

Ağızdan ağza pazarlama (Word Of Mouth Marketing - WOMM) müşterinin, bir ürün / hizmet ya da firma hakkında yakın çevresi ile paylaştığı deneyimleri anlamına gelir.

Ağızdan Ağza Pazarlama (Word Of Mouth Marketing – WOMM)

Ağızdan ağza pazarlama (Word Of Mouth Marketing – WOMM), müşterilerin veya tüketicilerin, ürünler / hizmetler hakkında ya da o ürün ve hizmeti sağlayan firma hakkındaki genellikle sözlü iletişim şeklinde gerçekleşen değerlendirmeleridir. Bir nevi müşterinin sesi olan bu WOMM, müşterilerin alışveriş deneyimini, eriştikleri ürün ya da hizmet hakkındaki görüşlerini en yalın hali ile içermesi bakımından da önemlidir. Müşteri; ilgili ürün / hizmet ya da bunları sağlayan firma hakkında konuşarak ya da farklı yollar ile görüşlerini diğer müşteriler ile paylaşır. Ağızdan ağza pazarlamanın geleneksel hali daha çok yüz yüze iletişim, telefon görüşmesi gibi araçlar ile gerçekleşir. Dijitalleşme ile beraber ise sosyal medya mecraları da ağızdan ağza pazarlamanın (Word Of Mouth Marketing – WOMM) yaygınlaştığı alanlar arasında gelmeye başlamıştır. Temel mantığı ürünü ya da hizmeti satın alan, kullanan kişinin bunları çevresine tavsiye etmesidir. Bu pazarlama türü aynı zamanda hizmetin / ürünün satışını hızlandırması bakımından da önem arz eder. Oldukça doğal, samimi ve dürüst bir akış içerisinde gerçekleşen bu pazarlama tekniği, şeffaf ve güvenli olması bakımından da etkilidir. Toplumun her kesiminden birey, kullanacağı ürün / hizmet hakkında önceden deneyimi olan kişilerin geri bildirimlerini merak eder ve karar alma noktasında bu bildirimler de belirleyici bir rol oynar. Kişiler yakın çevrelerine ve onların yaşadıkları deneyimlere güven duydukları için de ağızdan ağza pazarlama son derece ikna edici bir pazarlama tekniğidir.

Güven verici ve ikna edici bir yöntem olduğundan son derece değerli pazarlama kaynaklarından biri olan ağızdan ağza pazarlamada dikkat edilecek belli başlı hususlar da var. Öncelikle; bir satışın tam anlamıyla gerçekleşmesi, sunulan ürün / hizmetlerin müşteriler üzerinde bıraktığı iz ile alakalıdır. Aslında bu da son sözü müşterinin söylediği anlamına gelir. Dolayısıyla WOMM gerçekleştirilirken başarılı bir iletişim, dürüstlük, güven inşası ve şeffaflık önemlidir. Unutulmamalıdır ki ağızdan ağza pazarlama deneyimlerin doğru bir şekilde paylaşılması anlamına gelir. Müşteriler birçok alternatif karşısında kararsız kalmışken, yakın çevrelerinden duydukları yorumlar onların son kararı vermesini sağlayabilir. Bu da firmaların kendi kendilerini anlattığı bir ortama kıyasla çok daha gerçekçi ve inandırıcıdır. Geleneksel ağızdan ağza pazarlamanın ağırlıklı olarak sözlü iletişim ekseninde gerçekleştiğini söylemiştik. Dijital mecralarda ise bu; sosyal medya, forum siteleri gibi alanlar üzerinden gerçekleşmeye devam eder. Müşterinin “şu üründen çok memnun kaldım,” minvalinde başlattığı bir yorum, paylaştığı bir gönderi o ürün ile ilgili kararsız kitleyi kendine çekebilir. Tüketicilerin kendi aralarında ve markayla da iletişime geçebildiği sosyal medya mecralarında ağızdan ağza pazarlama tüm değerini korumakta. Sağlıktan emlak sektörüne, eğitimden akıllı telefon piyasasına kadar her yerde kullanılabilen bir pazarlama tekniği olan WOMM, güvene dayalı bir metot olduğundan inandırıcılığını sürdürmektedir.

Sözlükte Keşfet

Alan Adı (Domain)

Alan adı (Domain), kullanıcıların web sitelerine girmek için Google Chrome gibi tarayıcıların adres...

Oyunlaştırma (Gamification)

Oyunlaştırma (Gamification), oyunlarda kullanılan ödüllendirme sistemlerini, rekabet unsurlarını iş dünyası başta olmak üzere...

Geri Bildirim (Feedback)

SEO açısından geri bildirim, kullanıcılara yapılan eylemle ilgili sistem tarafından verilen bilgi ya...

Fiyat Karşılaştırma Sitesi

Fiyat karşılaştırma sitesi, kullanıcının almak istediği ürünlerin en uygun fiyatlısının hangi sanal platformda...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları