Kara Liste (Blacklist)

Kara liste (Blacklist), bir IP adresi, elektronik posta adresi ya da alan adının bilerek veya bilmeden spam mail göndermesi, virüs yayma / gönderme faaliyetinde bulunması gibi nedenlerle girdiği bir listedir.

Kara Liste (Blacklist)

Kara liste (Blacklist), bir IP adresi, elektronik posta adresi ya da alan adının bilerek veya bilmeden spam mail göndermesi, virüs yayma / gönderme faaliyetinde bulunması gibi nedenlerle girdiği bir listedir. Bir başka deyişle; istenmeyen elektronik posta gönderen adreslerin IP adres bilgisinin kara listeye alınması, böylece bu IP adresleri üzerinden gönderilen maillerin karşı tarafın Spam kutusuna düşmesini sağlayan sistemdir. Her kara listenin kendine göre farklı kriterleri vardır. Sistem, bu kriterlere uygun olan mailleri kara listeye alır. Böylece kullanıcıların, bu gereksiz ve hatta riskli elektronik postalardan korunması amaçlanır. Kendi elektronik posta adresinizin Spam kutusuna düşen mailleri gönderen IP adresinin kara listede olduğunu da böylece hemen anlayabilirsiniz. Peki bir IP adresi niçin kara listeye düşer? Bunun birden fazla nedeni var. Bir IP adresi tek bir kara listede ya da birden fazla kara listede yer alabilir. Virüs, kötü amaçlı yazılım ya da spam bunun nedenlerinden bazıları. Eğer Spam gönderimi yapıyor ya da doğru yapılandırılmamış bir posta sunucusu çalıştırıyorsanız, Spam gönderilmesine izin veriyorsanız ilgili IP adresi kara listeye alınır. Mail sunucu sahiplerinin ve sabit IP kullanıcılarının belirli zaman aralıklarında kara listelerde bulunup bulunmadıklarını kontrol etmesi gerekir.

Bir kurgu örnek üzerinden de açıklamak gerekirse; A sektöründeki bir şirket reklam amacıyla çok sık mail gönderiyor ve ilgili kullanıcıların büyük bir kısmı da bu maili istenmeyen, yani Spam olarak işaretliyor. Bunun sonucunda sistem bu mailin istenmeyen bir elektronik posta olduğuna kanaat getirir. Kara listede olup olmadığınızı anlamanın en kolay yolu, farklı bir mail adresine deneme amaçlı elektronik posta göndermek olabilir. Bu mailin gelen kutusuna düşüp düşmediğinden hareketle de kara listede olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Peki kara listeden nasıl çıkılır? Sunucunuz üzerindeki mail yazılımının hata kodlarını kontrol ettirebilirsiniz. Bir diğer yöntem IP adresini değiştirmektir. Son olarak sunucu ya da barındırma hizmetinizdeki olası virüsleri de kontrol edebilirsiniz. En yaygın kara liste sorgulama web sitelerinden biri ise Mxtoolbox olarak bilinir. Bu web sitesine giriş yapıp, “Blacklist Check” işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

GNU zip / Gzip

Gzip, çoklu işletim sistemleri için tasarlanmış dosya sıkıştırma ve açma programıdır.

Viral İçerik

Viral içerik, kullanıcıların kendi isteği ile ürettiği içerikleri internet üzerinde paylaşmaları sonucu hızla...

Generative AI

Generative AI, insan zihninin düşünme biçimini taklit ederek içerik üretme özelliğine sahip olan...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları