Firmadan Firmaya (Business to Business – B2B)

Firmadan Firmaya iş modeli, adından da anlaşılacağı üzere şirketlerin kendi arasındaki pazarlama veya satış uygulamalarını ifade eden bir terimdir.

Firmadan Firmaya (Business to Business – B2B)

Firmadan Firmaya iş modeli, adından da anlaşılacağı üzere şirketlerin kendi arasındaki pazarlama veya satış uygulamalarını ifade eden bir terimdir. Bu iş modelindeki temel hedef, sunulan ürün veya hizmeti iyileştirmek. E-ticaret alanında sıklıkla kullanılan bu yapı hammadde alım satımında, operasyonel amaçlı iş birliklerinde ve toptan mal alımlarında etkin biçimde uygulanır. Hammadde ticaretinde bir firma, üretimini yapacağı mallar için gereksinim duyduğu hammadde için başka bir firmadan mal almak durumundadır. Örneğin ceket üretimi yapan bir şirketin, kumaş satan başka bir şirketten ürün tedarik etmesi buna güzel bir örnek olabilir. Diğer yandan bir firma kendini bir alanda yetersiz hissederse, o alanda yetkin olan bir firmadan destek alabilir. Örneğin yeni kurulan bir e-ticaret şirketinin SEO hizmeti veren bir başka şirketten danışmanlık alması gibi. Toptancı-perakendeci iş modelindeyse bir işletme kendi ürünlerini karşılıklı belirlenen adetlerde perakende işi yapan bir firmaya satabilir. Örneğin market zincirlerinin, satacağı ürünleri toptancılardan alması bu B2B iş modeli türüne verilebilecek güzel örneklerden.

Firmadan Firmaya iş modeli tek bir sektöre özel kategorileri içerebilirken pek çok farklı sektörün içinde de olabilir. Örneğin sadece ofis malzemeleri satan bir B2B firmasının ofislere mal tedarik etmesi tek sektörden kategorileri içerirken, açık pazar alanında faaliyet gösteren bir B2B firmasının küçük ve orta boyuttaki işletmelere mal satması çoklu sektörden kategorileri işaret eder. Dünyadan ve Türkiye’den B2B iş modelini sürdüren firmalar arasında alibaba.com, avansas.com, n11pro.com, kompass.com, tradeturkey.com gibi büyük şirketler örnek verilebilir. Tüm bu şirketler Elektronik Ticaret Kanunu esaslarına ve kurallarına göre iş yaparak mal ve hizmet kalitesini artırmayı hedefler. Firmadan Firmaya yapılan ticaretler yüksek hacimli alışverişler için önemli imkanlar sunarken maliyetleri de büyük ölçüde düşürür. İş dijital ortamda yapıldığı için iki şirket arasındaki geleneksel süreçler de kısalarak iş akışı hız kazanır. Ayrıca B2B, B2C veya C2C olsun her türlü e-ticaret iş modelinde mesai kavramı bulunmadığı için 7/24 ulaşılabilirlik mümkündür. Firmadan Firmaya yapısıyla fiziksel sınırları aşıp istenilen herhangi bir yerdeki şirketle iş yapma imkânı bulabilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Bot (Crawler)

Bot (Crawler), web sitelerini kendi belleğine almak için World Wide Web (www) üzerinde...

ELT

ELT, büyük veri kümelerini verimli bir şekilde değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları