Doğal Reklam (Native Advertising)

Doğal reklam (Native Advertising), bir markanın reklamını dijital platformlarda en doğal şekilde ve eğlenceli içeriklerle yapmak olarak tanımlanabilir.

Doğal Reklam (Native Advertising)

Doğal reklam, bir markanın reklamını dijital platformlarda en doğal şekilde ve eğlenceli içeriklerle yapmak olarak tanımlanabilir. Özellikle dijital reklam ajansları tarafından sıklıkla kullanılan bu uygulama, ürünleri ve hizmetleri kurgulama yöntemiyle kullanıcılara aktarır. Bu özelliğiyle viral reklam veya içerik pazarlamasına benzeyen doğal reklamlar, kullanıcıların gözünde markayı ve onun reklamlarını daha eğlenceli bir hale dönüştürür. İzleyiciyi sıkmayan nitelikteki bu reklam türü, pek çok farklı mecrada sunuluyor olabilir. Bu da markalara hedef kitleleri dışındaki kişilere de ulaşma yolunu açarak geniş kitlelere erişme olanağı tanır. Hatta dijital mecralarda yayınladığınız doğal reklamınızı kendi blog veya sosyal medya hesaplarınızda da pekâlâ gösterebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarınız, yayınladığınız doğal reklamla etkileşime girerek onun hızlıca yayılmasına yardımcı olabilir. Böylece hedeflediğiniz kullanıcı profilinden çok daha farklı ve fazla sayıda kişiye ulaşarak web sitenizin trafiğine de olumlu katkı sağlamış olursunuz.

Doğal reklam sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri hedef kitleye uygun dilin ve söylemlerin kullanılması. Markanın doğasına uygun doğal reklamlar, markanızla ilk kez karşılaşan izleyicilerin gözünde sizi anlatması bakımından oldukça önemli. Peki doğal reklamlar çoğunlukla hangi platformlarda kullanılır? Blog yazıları, videolar, sosyal medya paylaşımları ya da dijital oyunlar doğal reklamcılığın sıklıkla uygulandığı alanlar arasında. Bu mecralar, insanların kendi sosyal çevresiyle de sürekli paylaşım içinde olduğu platformlar olması sebebiyle markalar tarafından çokça tercih edilir. Doğal reklam türünün tamamen ölçülebilir olması da onu şirketler nezdinde tercih edilebilir kılar. İnsanların sizin doğal reklamınızı beğenmesi, paylaşması veya onun hakkında yorum yapması gibi etkileşimlere bakarak reklamın başarısını denetleyebilirsiniz. Ayrıca yayınlayacağınız doğal reklamın gerçekten işe yaramasını istiyorsanız, içerik ve tasarım kısmına eşit oranda önem vermelisiniz. Dijital platform kullanıcılarının hızlı tüketim alışkanlıkları göz önüne alınırsa görsellik markalar için hayati öneme sahip. Kullanıcıların ilgisini çeken tasarımdaki video veya metinler, doğal reklamın başarısını olumlu yönde etkileyecek unsurlar arasında. Reklamın hazırlık aşamasında web tasarımcı, içerik editörü ve yayıncı birlikte çalışarak maksimum fayda sağlayacak doğal reklamı ortaya çıkarabilir.

Sözlükte Keşfet

SPAM

SPAM, elektronik posta ya da sosyal medya gibi platformlarda, alıcının isteği ve izni...

Bilgi İşlem Döngüsü

Bilgi işlem döngüsü verilerin bilgiye dönüştürülmesinde geçen evreleri ifade eden bir kavramdır.

Stoksuz Satış (Dropshipping)

Stoksuz satış (Dropshipping), bir e-ticaret sitesinin, satış yaptığı ürünlerin stoklarını tutmak yerine talebi...

Brief

Brief, Türkçede “kısaca anlatmak”, “ana hatları ile açıklamak”, “ön anlatım” gibi ifadelere denk...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları