Bağlantı Analitiği (Connection Analytics)

Bağlantı analitiği veri grupları arasındaki ilişkileri tespit etmek ve yeni veriler ortaya çıkarmak için kullanılan analitik bir yöntemdir.

Bağlantı Analitiği (Connection Analytics)

Bağlantı analitiği, veri grupları arasındaki ilişkileri keşfetmek ve değerlendirmek için kullanılan bir analiz yöntemidir. “Connection Analytics” olarak da bilinen bu yöntemde ilişkili varlıklar ve bilgiler arasındaki bağlantı ortaya çıkarılarak yeni bilgiler elde edilir. İlişkili bağlantılar; ürünler, insanlar, makineler ve süreçler olabilir. Bu analitik yöntemde graf kümeleri veya ağ yapıları ele alınarak ilerlenir. Matematik disiplininden faydalanılarak gerçekleştirilen bu analiz yönteminde ilişkiler ortaya çıkarılarak yeni yapılar oluşturulur. Bu yapılarla yeni veriler elde edilerek söz konusu proje veya problem çözümüne dair yeni yaklaşımlar sunulur.

Bağlantı analitiği birçok disiplinde yer alan bir analiz yöntemidir. Bu yöntemle başta bilgisayar bilimleri olmak üzere sosyal bilimler, mantık bilimleri ve finansal bilimlerde kullanılabilir. Bilişim sistemlerinde kullanılan bağlantı analitiğinde, ağ yapısındaki düğümler ve bağlantılar arasındaki ilişkiler tespit edilir. Bu alanda yapılan analiz sonucunda bölünen ağlar ve bağlantı yoğunluğu gibi ağ özellikleri ortaya çıkabilir. Sosyal ağ platformlarına dair yapılan bağlantı analitiği işlemlerinde ise kullanıcılar arasında ilişkiler irdelenebilir. Etkileyici kullanıcı tespiti, bağlantı gücü ve kullanıcı arasındaki ilişkileri tespit etme gibi veriler bağlantı analitiği ile yakalanabilir. Finansal analize yönelik yapılan analizlerde ise bütçede açıklık, kara para aklama ve dolandırıcılık gibi şüpheli durumlar tespit edilebilir. Finansal işlemlerde yaşanan anormallikler bağlantı analitiği yöntemi ile ortaya çıkarılabilir. Büyük veri kümeleri arasındaki ilişki tespitinin gerektiği durumların çoğunda bu analiz yöntemi değerlendirilebilmektedir. Bağlantı analitiği yöntemiyle kişiler ve veriler arasındaki ilişkiler de hesaplanabilir. Örneğin herhangi bir alandaki kanaat önderlerinin etkisi değerlendirmek düğümlerin çözülerek ilerlendiği bu yöntem ile mümkündür.

Sözlükte Keşfet

Teknik SEO

Teknik SEO, web sitelerinin yazılımsal açıdan ele alındığı pek çok SEO uygulamasını içeriyor...

Kullanılabilirlik (Usability)

Kullanılabilirlik (Usability), bir diğer ifade ile kullanım kolaylığı; etkileşime girilecek, kullanılacak bir nesnenin...

Karışık İş Yükü

Karışık iş yükü, tek bir ortamda bulunan farklı hizmet sağlayıcıları olan SLA’ların aynı...

Brotli

Brotli, internet sitesindeki içerik veya dosyaların belli oranlarda küçültülmesini ve böylece web sitelerinin...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları