Anahtar Kelime (Keyword)

SEO çalışmalarının belkemiği uygulamalarından biri olan anahtar kelime, yani Keyword, sitenizin / sayfanızın / yazınızın içeriği hakkında arama motorlarına fikir veren kelime ve kelime gruplarıdır.

Anahtar Kelime (Keyword)

SEO çalışmalarının belkemiği uygulamalarından biri olan anahtar kelime, yani diğer adıyla Keyword, sitenizin / sayfanızın / yazınızın içeriği hakkında arama motorlarına fikir veren kelime ve kelime gruplarıdır. Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen SEO çalışmalarının adeta olmazsa olmaz uygulamalarından biri olan anahtar kelime, web sitenizin organik arama sonuçları (SERP) sıralamasında üste çıkması için de oldukça elzem. Kullanıcıların Google gibi arama motorlarında arattıkları kelime ya da kelime grupları web sitenizdeki ilgili yayında da iyi bir şekilde bulunursa bu, başarılı bir anahtar kelimeler ile örülü metin anlamına gelir. Anahtar kelimeler kendi içerisinde birden fazla kategoriye ayrılabilir. Ana anahtar kelime web sitelerindeki bir metnin omurgasını oluştururken alt anahtar kelimeler de bunu destekleyen diğer sözcüklerden meydana gelir. Kullanıcıyı size ulaştıracak olan bu anahtar kelimeler, arama motorlarının metninizin içeriğini tespit edebilmesi açısından da oldukça önemli. Anahtar kelimeler, kullanıcıların Google gibi arama motorlarında arama yaparken kullandıkları kelimelerden oluşur. Kullanıcıların en çok arattığı kelime ve kelime grupları belirlenir ve bunun sonucunda ilgili anahtar kelimeleri barındıran, nitelikli içeriklere sahip, aydınlatıcı metinler arama motoru sonuç sayfalarında öne çıkmaya başlayabilir. Bir de işin detaylarına bakalım… Anahtar kelime, yani Keyword seçiminde nelere dikkat etmek gerekir? Önce mevcut web siteniz ile erişmek istediğiniz hedef kitleyi belirlemeniz gerekir. Sunduğunuz ürün ya da hizmetin bağlı olduğu sektörün hangi kategorilerde ön plana çıktığını bilmek de oldukça önemli. İlgili anahtar kelimeleri seçmek de bu doğrultuda layıkıyla gerçekleşebilir. Örneklere geçmeden önce; alanınızla ilgili kelime ve kelime gruplarını seçmeniz, ilgili kelime ve kelime gruplarının aranma hacmini tespit etmek yapılması gerekenlerin başında gelir. Bunları tespit ettikten sonra anahtar kelime listenizi de kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Unutmadan; metninizde yer alacak anahtar kelimelerin yapay değil doğal bir akış içerisinde kullanıcıların karşısına çıkması da önemli bir mesele. Şimdi örneklere geçelim.

Spor ayakkabılar üzerine yazılması gereken bir metne ihtiyacınız olduğunu varsayalım. Burada ana anahtar kelimeniz “ayakkabı” sözcüğüdür. Adeta kullanıcı gibi düşünürseniz “spor ayakkabı modelleri”, “spor ayakkabı fiyatları” gibi kelime gruplarının çokça aratıldığını tahmin etmeniz zor değil. Çeşme gibi turistik bir bölgedeki oteller hakkında yazılacak bir yazı içinse “Çeşme otelleri”, “Çeşme otel fiyatları” gibi yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelimeleri de rahatlıkla tahmin edebilirsiniz. Ancak bu tahminler bir yere kadardır ve size yardımcı olacak araçları kullanmanız işlerinizi katbekat kolaylaştırır. En kolay anahtar kelime araçlarından biri Google’ın arama sonuçlarının en altında size önerdiği kelime ve kelime gruplarıdır. Ücretsiz ve kolay bir şekilde kullanabileceğiniz bu alternatif anahtar kelime bulmanız konusunda çok işinize yarayabilir. Google Anahtar Kelime Planlayıcı da güçlü bir anahtar kelime listesi yaratmanızı sağlayabilir. Google Ads’in ücretsiz aracı olan Google Anahtar Kelime Planlayıcı bu uygulamalarda çokça kullanılan araçlardan biri. Ücretli araçlardan biri ise Keyword Tool’dur. Google arama sonuçlarının yanı sıra Youtube, Instagram gibi sosyal mecralarda aratılan sözcükleri de bulmanızı sağlayan Keyword Tool kaliteli anahtar kelimelere erişmeniz için oldukça ideal. Bunun gibi daha pek çok ücretli ve ücretsiz anahtar kelime aracı bulmanız mümkün. Her ne kadar metniniz ile ilgili aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri seçmeniz gerekse de long tail denilen bir başka alternatif de var. Yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelimelerin yanı sıra long tail grubuna dahil olan anahtar kelimeler de SEO çalışmalarında çok önemlidir. Rekabet oranı düşük olan, aranma hacmi o kadar yüksek olmayan long tail’ler nokta atışı kelimeleri ifade etmesi bakımından da önemli. Örneğin, yine “ayakkabı” sözcüğünün ana anahtar kelimeniz olduğunu düşünelim. “Siyah ayakkabı”, “spor ayakkabı” gibi sözcük grupları da diğer anahtar kelimeleriniz olsun. Bunların hepsinin aranma hacmi ve doğal olarak rekabeti de yüksektir. Ancak “mezuniyet için siyah ayakkabı” ya da “3 bantlı spor ayakkabı” gibi seçenekler long tail’dir. Daha az aratılan ve çok detaylandırılmış sözcük gruplarından oluşan long tail’ler rekabet oranı düşük olduğundan üst sıralarda yer almanızı da kolaylaştırır.

Sözlükte Keşfet

Kalite Puanı (Quality Score)

Kalite Puanı, belli anahtar kelimelerinizle arama yapan ziyaretçilerin reklamınızda veya açılış sayfanızda yaşadığı...

Bağlantı Metni (Anchor Text)

Bağlantı metni (Anchor Text), hedef web sayfasını açmanızı sağlayan tıklanabilen köprü metni bağlantısında...

Etiket (Tag)

Bir içeriğin kolayca kategorize edilebilmesi için oluşturulan belirteçlere etiket (Tag) denir.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları