Anahtar Performans Göstergesi (Key Performance Indicator – KPI)

Anahtar performans göstergesi (Key Performance Indicator - KPI), firma veya işletmelerin belirlenen hedeflerine göre şu anda nerede bulunduğunu gösterir.

Anahtar Performans Göstergesi (Key Performance Indicator – KPI)

Anahtar performans göstergesi (Key Performance Indicator – KPI), firma veya işletmelerin belirlenen hedeflerine göre şu anda nerede bulunduğunu gösterir. Firmalar, işletmeler kuruluş amaçları doğrultusunda belirli hedeflere sahiptir. Bu hedeflerin neresinde olunduğunu tespit edebilmek de anahtar performans göstergesinden geçebilir. Yani firmanın / işletmenin an zamanda bulunduğu yer bu değer aracılığı ile belirlenebilir. Bu değer sayesinde firmanın yolun neresinde olduğunu anlaması mümkün hale gelebilir. Firmalar, belirlenen hedeflere ulaşmak için hem birey düzeyinde hem de takım düzeyinde ilerleyebilir. Tüm bunlar, ulaşılması amaçlanan başarı noktası için elde edilmesi gereken bilgilerdir. Firmalar, ortaya koydukları performansları anahtar performans göstergesi ile tespit ederek neyin doğru neyin yanlış yapıldığını ortaya çıkarabilir. Bu analiz yöntemi, yalnızca büyük şirketlere özel değildir. Bireyler de kişisel hedeflerini, amaçlarını ne kadar gerçekleştirebildiğini bu yolla tespit edebilir. Şirket kültürünün oluşması, oturması, gelişmesi için de bu değerin tespitine ihtiyaç duyulabilmektedir. İş süreçlerinin verimli mi verimsiz mi gerçekleştiğini de bu gösterge ile anlamak mümkün. Peki iyi bir anahtar performans göstergesi (Key Performance Indicator – KPI) ölçümü nasıl yapılır?

Öncelikle anahtar performans göstergesinin çeşitleri olduğunu bilmeniz ve bunlardan firmanıza uygun olanı seçmeniz gerek. Bunlar genellikle şöyle sıralanır: Satış KPI’ları, finansal KPI’lar, işletme KPI’ları, pazarlama KPI’ları ve proje yönetimi KPI’ları. Ayrıca bir firma içerisinde her departmanın hedefi, iş süreci farklı olduğundan departmanlara özel olarak da seçilebilen anahtar performans göstergeleri olabilir. İyi bir anahtar performans göstergesi elde etmek için sorulması gereken sorular şöyle sıralanabilir: Ölçülecek olan nedir? Hangi sayısal değerler (zaman, para, adet vs.) kullanılacak? Ölçümler ne kadar sıklıkta yapılmalı? Bu ölçümlerin hazırlanması kimin sorumluluğunda? Kıyaslama yapabilmek adına sektördeki diğer firmalar hangileri? Hedef, işletmenin çalışma alanına ne kadar uygun? Hedef, işletme için ulaşılabilir mi? Hedefe ne kadar zamanda ulaşılabilir? Bu gibi sorular, anahtar performans göstergesini elde etmek için layıkıyla yanıt verilmesi gereken sorular olabilir. Firmanızın müşteriler ile olan ilişkisine dair bir gösterge elde etmek için de örnekse şunların sonuçları elde edilebilir: Müşteri memnuniyeti oranı, müşteri şikayet oranı, müşteri bağlılığı, pazar payı yüzdesi. Dijital pazarlamaya yönelik bir anahtar performans göstergesi örneği de verelim: Sitede geçirilen süre, site trafiği, ortalama oturum süresi, tıklanma, organik trafik, çıkma oranı, mobil site trafiği hedefiniz ile aranızdaki mesafeyi ölçmenize yarayacak maddeler olabilir.

Sözlükte Keşfet

Google Analytics

Kullanıcıların web siteleri ile ilgili etkileşimlerini sunulan raporlar vesilesi ile görebileceğiniz Google Analytics,...

Mockup

Bir ürün ya da içeriğin modelleme dosyası olan Mockup, ilgili ürün ya da...

Unicorn

Girişim, yani “startup” dünyasının önemli terimlerinden biri olarak Unicorn, bir işletme ya da...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları