HTTP Durum Kodları: 5xx

HTTP durum kodlarından biri olan 5xx durum kodları, bir web sitesine / sayfasına sunucudan kaynaklı bir hata nedeniyle ulaşılamadığında ortaya çıkar.

HTTP Durum Kodları: 5xx

5xx durum kodları, bir web sitesine erişmek için tarayıcı aracılığıyla gönderilen isteğe sunucunun verdiği cevaplar anlamına gelen HTTP durum kodları içerisinde yer alır. Bir web sayfasına / sitesine erişilemediğinde kullanıcının karşısına çıkan “404 Not Found” hata kodu nasıl ki 4xx durum kodları ailesinin bir üyesi ise 5xx durum kodları da kendi içerisinde farklı türlere ayrılır. Bunu detaylandırmadan önce tarayıcı ile sunucu arasındaki ilişkiyi ve HTTP durum kodlarının bu ilişki içerisindeki yerini anlatarak konuyu iyice kuşatalım. Bir kullanıcı, bir web sitesine / sayfasına erişmek istediğinde tarayıcı ile sunucu arasında da iletişim başlar. Buna göre; herhangi bir web adresine erişmek isteyen ve adres çubuğuna ilgili web adresini yazan kullanıcı aslında tarayıcısı aracılığıyla sunucuya bir istek gönderir. Sunucu da bu isteğe HTTP kodları aracılığıyla yanıt verir. Erişilmek istenen sitenin durumuna göre de sunucu bazen 3xx, bazen 4xx, bazen de 5xx gibi HTTP durum kodları ile isteğe yanıt verir. Peki 5xx durum kodları hangi şartlarda ortaya çıkar? 5xx durum kodları, sunucunun kullanıcıdan tarayıcı aracılığıyla gelen isteği işleyemediği durumlarda ortaya çıkar.

Sunucu hatası yanıtları olarak da tarif edilen 5xx durum kodları ailesi, sunucudan kaynaklı hatalar ile ilgilidir. Sunucuda yer alan programlardaki hatalar gibi gerekçelerle tarayıcıdan gelen isteği sunucu işleyemeyebilir. Durum kodları 3 basamaklıdır ve ilk basamak kodun hangi HTTP durum kodu ailesine dahil olduğunu gösterir. 5xx durum kodları da kendi içerisinde birçok türe sahiptir. Örnekse; 500 durum kodu “Sunucu Hatası” ifadesi ile de bilinir. Sunucudan kaynaklı problemlerde öne çıkan 500 durum kodu en kısa sürede çözülmesi gereken kodlardan biridir. Neden, derseniz; arama motorları kendi botlarının ya da internet kullanıcılarının erişemediği web sitelerini öne çıkarmak istemez. 5xx durum kodları ailesinin diğer bir üyesi 503’tür. “Sunucu Kullanılamıyor” ya da “Hizmet Yok” gibi ifadeler ile de tanınan 503 durum kodları, sunucuların bakımda olduğu ya da aşırı yüklenme sonucu hizmet dışı kaldığı zamanlarda ortaya çıkar. Bu kodun görüldüğü en popüler örneklerden biri ülke çapında yapılan sınavların sonuçlarını açıklayan web sitelerindedir. Sınavların açıklandığı tarihte aşırı yüklenme yaşayan ilgili web sitesi geçici olarak hizmet dışı kalır. 5xx durum kodu ailesinin bir diğer üyesi 507’dir. 507 durum kodu, sunucunun yetersiz depolama alanı nedeniyle gönderilen isteğe yanıt verememesi durumunda ortaya çıkar.

Sözlükte Keşfet

Hedef Pazar (Target Market)

Hedef pazar, bir firmanın ürünlerini veya hizmetlerini sunmayı planladığı tüketici segmentini anlatır.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları