Semantik Arama (Semantic Search)

Semantik arama (Semantic Search), bir SEO metninde geçen anahtar kelimelerin arkasındaki gerçek anlamların, bağlamların da öngörülebilmesi ve kullanıcıların karşısına buna göre sonuç sayfaları çıkarılmasıdır.

Semantik Arama (Semantic Search)

Semantik arama (Semantic Search), bir SEO metninde geçen anahtar kelimelerin arkasındaki gerçek anlamların, bağlamların da öngörülebilmesi ve kullanıcıların karşısına buna göre sonuç sayfaları çıkarılmasıdır. SEO açısından da son derece önemli bir artı kazandıran semantik arama, arama motorlarının sonuç sayfalarında sıralamanızı yükseltmenize de büyük oranda fayda sağlayabilir. Kullanıcıların internetteki sözel sorguları anlamına gelen anahtar kelimeler, semantik arama söz konusu olduğunda biraz daha derinleşiyor. Anahtar kelime araştırmaları, genellikle soruların içerisinde yer alan sözcüklerin popülaritesine odaklanıyor. Bununla beraber semantik arama ile örülü bir SEO metninde, kullanıcıların arama sorgularında yazdığı kelimelerin arkasında yatan anlamlara erişilebilmesi ve çok daha iyi sonuçlar çıkması amaçlanıyor. Anlamsal arama adı ile de bilinen semantik arama, arama motorlarının kullanıcılara içerik sunarken onların ifadelerinin, aramalarının bağlamını fark edebilmeye deniyor. Yani bir bakıma yüzeyden daha derine inmek olarak da özetlenebilen semantik arama, bir kullanıcının web’deki arama nedenlerini anlayarak onun karşısına çıkacak sonuç sayfalarını iyileştirmeyi amaçlıyor.

Örnekler ile açıklama yoluna gidersek daha anlaşılır olacaktır. Mesela, üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci Google’a “Tanzimat Edebiyatı ne zaman biter” diye sorduğunda, Google bu sorgunun üniversite sınavı ile alakalı olduğunu bilir ve ona göre sonuçlar çıkarır. Burada ana anahtar kelime “Tanzimat Edebiyatı” olsa da amaç üniversite sınav sorularına hazırlıktır. Kullanıcıların internetteki aramalarının arkasında yatan anlamın bulunması da tam olarak bulur. Semantik aramanın önemi, bağlamı bulmaktır. Sözcüklerin, bir bağlam olmadan nadiren kesin anlamlara sahip olduğunu da göz önünde bulundurursanız, semantik aramanın karşınıza daha iyi sonuçlar çıkaracağını anlayabilirsiniz. Peki semantik aramanın, yani anlamsal aramanın avantajları neler? Her şeyden önce son derece kişiselleştirilmiştir. Arama geçmişiniz, konumunuz ve benzeri bilgilerinize duyarlı olan semantik arama, sonuçları da bu bilgilere göre çıkarabilir. Benzer varlıklar, isimler, nesneler, olaylar arasındaki karışıklığı da semantik arama sayesinde önlemek mümkün. Arama amaçlarının perde arkasını öğrenmeye çalışan semantik arama, SEO ve e-ticaret açısından da oldukça önemli.

Sözlükte Keşfet

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları