Schema (schema.org)

Schema (schema.org), Google, Bing gibi arama motorlarının, web sitelerinde yer alan içerikleri daha iyi anlamasını ve arama sonuçlarında daha iyi göstermesini sağlamak için kullanılır.

Schema (schema.org)

Schema (schema.org), Google, Bing gibi arama motorlarının, web sitelerinde yer alan içerikleri daha iyi anlamasını ve arama sonuçlarında daha iyi göstermesini sağlamak için kullanılır. Dünyanın önde gelen arama motorlarının, web sayfanızdaki içeriklerin ne anlama geldiğini tespit edebilmesi için Schema’yı kullanabilirsiniz. Öncelikle bunun mantığını kavramak iyi olabilir. Web sitenizi, adı geçen ve benzeri arama motorlarına iyi tanıtmanız, arama sonuç sayfalarında öne çıkmanız için elzemdir. Bunun için arama motorlarının taleplerini karşılamanız ve ona istediğini vermeniz gerekir. Arama motorları, internet kullanıcılarının aramalarına, sorgularına en iyi yanıtı verebilmek için web sayfalarını ayrıntılı ve düzenli olarak tarar. Bu nedenle, web sayfalarınızda yer alan içeriklerin ne anlama geldiğini arama motorlarına belirtmeniz gerekir. Yani, içeriğin ne olduğu kullanıcılar için bir değer ifade ediyorken ne anlama geldiği de arama motorları için önemlidir. Schema tam da burada devreye girer. Bu platformu kullanarak web sitenizdeki tüm yapılandırılmış veri ihtiyaçlarınızı karşılamanız kolay hale gelir.

Örneğin, bir e-ticaret sitesinde Schema ürünleri, kullanıcı geri bildirimlerini, menü ögelerini biçimlendirmek için kullanılabilir. Burada Schema, yani schema.org’a daha ayrıntılı bir şekilde geçmeden önce, az önce bahsi geçen yapılandırılmış veriden de söz edilebilir. Yapılandırılmış veri arama motorlarının botları ile web sitenizin iletişim kurabilmesini sağlayan kodlardır. Bu kodlar; arama motorlarına, kullanıcılara kendi aramaları ile ilgili en doğru sonuçları göstermede yardımcı olur. Yapılandırılmış verilere schema.org üzerinden örnekler vererek de konuyu daha fazla açmak mümkün. Google üzerinde yaptığınız aramalarınızda bazen “Sık Sorulan Sorular” şeklinde, üzerine tıkladığınıza bir cevap açılan yapılar görürsünüz. Bu, schema.org’da kullanılan popüler yapılandırılmış verilerden biri. Benzer şekilde; Google aramanızda karşınıza çıkan bir web URL’sinin hemen altında ilgili içeriğin yayınlanma tarihini de görebilirsiniz. İşte schema.org kullanılarak bunu eklemeniz de mümkün. Makale ve blog yazıları, yaratıcı (kreatif) işler, yemek tarifleri, kitap & dizi & film tanıtım yazıları gibi içerikler için Schema çokça kullanılır. Web sayfalarınızın, arama sonuç sayfalarında daha iyi ifade edilmesini kolaylaştıran schema.org, yani Schema’yı HTML’nize ekleyebilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Oyunlaştırma (Gamification)

Oyunlaştırma (Gamification), oyunlarda kullanılan ödüllendirme sistemlerini, rekabet unsurlarını iş dünyası başta olmak üzere...

Brief

Brief, Türkçede “kısaca anlatmak”, “ana hatları ile açıklamak”, “ön anlatım” gibi ifadelere denk...

GNU zip / Gzip

Gzip, çoklu işletim sistemleri için tasarlanmış dosya sıkıştırma ve açma programıdır.

İndeksleme (Indexing)

İndeksleme, ama motorlarının web sitelerini inceleyip kendi dizinlerine yeni sayfalar olarak eklemesini ifade...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları