Benzer Hedef Kitle (Lookalike Audiences)

Benzer hedef kitle (Lookalike Audiences), mevcuttaki en iyi müşterilerinize benzedikleri için işletmeniz, hizmetleriniz, ürünleriniz ile ilgilenme ihtimali yüksek olan yeni kullanıcılardır.

Benzer Hedef Kitle (Lookalike Audiences)

Benzer hedef kitle (Lookalike Audiences), mevcuttaki en iyi müşterilerinize benzedikleri için işletmeniz, hizmetleriniz, ürünleriniz ile ilgilenme ihtimali yüksek olan yeni kullanıcılardır. Facebook tarafından sunulan bir özellik olan benzer hedef kitle, böylece işletmenizin sunduğu hizmetlere ilgi duyan potansiyel kullanıcılar ile buluşmanızı sağlar. Bu açıdan markanızı büyütmenin, kârınızı, mevcut en iyi müşterilerinizin sayısını artırmanın da bir yoludur. Facebook’un kendi algoritması tarafından bulunup size sunulan benzer hedef kitle, yeni müşteri / kullanıcılara erişmenizi kolaylaştırır. Facebook’a yüklenen ya da bağlanan kaynaklara göre oluşturulan benzer hedef kitle, reklamlara yanıt verme olasılığı yüksek kişilerden meydana gelir. Bir benzer hedef kitle oluşturmanın çeşitli aşamaları vardır. İlk aşamada işletme bir kaynak hedef kitle belirler. Sayfanızı beğenenlerden, mobil uygulamanızdan oluşturulabilen bu kaynak hedef kitleyi seçtiğinizde, bu kitlenin ortak özellikleri Facebook tarafından belirlenir. Kaynak hedef kitlenin demografik özellikleri Facebook tarafından belirlendiğinde diğer aşamaya geçilir. Bu kısımda da Facebook, reklamlarınızı kaynak hedef kitlenize benzer kişilere gösterir. Yani, kaynak hedef kitledeki kişilerin ortak özellikleri, benzer hedef kitlenin oluşturulmasını sağlar.

Biraz daha detaylandıralım. Reklamınızı oluştururken özelleştirebileceğiniz bölümler de var. Örneğin, benzer hedef kitlenizin büyüklüğünü seçebilirsiniz. Daha büyük bir hedef kitle oluşturursanız potansiyel erişiminiz artabilir, ancak bu durum benzer hedef kitle ile kaynak hedef kitle arasındaki benzerlik düzeyini azaltabilir. Daha küçük hedef kitleler belirlerseniz de bu oran artar. Facebook’un bu noktada önerisi 1,000-50,000 sayıları arasında bir büyüklüktür. Ayrıca kaynağınızın kalitesi de önem arz eder. Tüm müşterileriniz yerine, en iyi müşterilerinizden oluşan bir kaynak hedef kitle, daha iyi bir benzer hedef kitlenin oluşmasını sağlayabilir. Benzer hedef kitlenizde sadece reklam oluşturma akışınızda seçtiğiniz ülke veya ülkelerden kişiler bulunabilir. Bunun yanı sıra, benzer hedef kitlenin oluşturulması için kaynak hedef kitlenizde tek bir ülkeden en az 100 kişi bulunmalıdır. Tek bir kaynak hedef kitle ile 500’e kadar benzer hedef kitle oluşturmanız mümkün. İşletmenizin birden benzer hedef kitlesi varsa da sorun değil. Facebook, tek bir reklam kampanyanızda aynı anda birden fazla benzer hedef kitle kullanmanıza izin verir. Peki nasıl kullanabilirsiniz? Reklam hesabınızda yönetici ya da reklam veren görevinde olmanız ilk koşuldur. Sonra reklam hesabınızdan hedef kitlelerinize gidebilirsiniz. “Hedef Kitle Oluştur” menüsü ve “Benzer Hedef Kitle”yi seçebilirsiniz. Daha sonra yönlendirmeler ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Okunabilirlik (Readability)

Okunabilirlik (Readability), basitçe ifade etmek gerekirse; okuyucunun bir metni anlamasına yönelik kolaylık derecesi...

Hadoop

Hadoop, verileri işleme ve depolama için geliştirilen açık kaynaklı yazılım araçlarına verilen genel...

Mockup

Bir ürün ya da içeriğin modelleme dosyası olan Mockup, ilgili ürün ya da...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları